Adriana Smithová, tridsaťročná žena z USA, bola začiatkom tohto roka oficiálne vyhlásená za mozogovo mŕtvu. Napriek tomu však zostáva v nemocnici napojená na život udržiavajúce prístroje. Táto nezvyčajná situácia je dôsledkom jej tehotenstva v čase, keď prišla o vedomie, a právnych obmedzení v štáte Georgia, kde interrupcia po zaznamenaní srdcového tepu plodu nie je povolená. Tento prípad vzbudzuje mnohé komplikované otázky týkajúce sa etiky aj legislatívy.
Adriana bola po viac ako troch mesiacoch stále závislá od dýchacieho prístroja, čo potvrdila jej matka, ktorá pre miestnu televíziu 11Alive poskytla detailnejšie informácie o jej stave. Dcéra, ktorá pôsobila ako registrovaná zdravotná sestra, bola vo februári tehotná v takmer deviatom týždni. Informuje SME.

Vtedy začala trpieť intenzívnymi bolesťami hlavy, no napriek tomu, že vyhľadala lekársku pomoc, bola z nemocnice prepustená domov len s predpísanými liekmi bez dôkladnejších vyšetrení. Neskôr sa jej zdravotný stav výrazne zhoršil – v spánku začala mať problémy s dýchaním a vydávala nezvyčajné zvuky.
Po zavolaní záchrannej služby bola prevezená do inej nemocnice, kde CT vyšetrenie odhalilo krvné zrazeniny v mozgu. Následne ju vyhlásili za mozgovú mŕtvu a od tej chvíle je jej život udržiavaný umelo pomocou prístrojov. Nedávno bola prevezená do Emory University Hospital Midtown, kde lekári plánujú vybrať plod z jej tela, keď na to nastane vhodný čas.
Zákaz interupcií schválil zákon
Celý tento prípad je zároveň výrazným dôsledkom prísnych zákonov v štáte Georgia, kde bol v novembri 2022 zavedený zákaz interrupcií po približne šiestom týždni tehotenstva. Tento zákon, známy ako „zákon o srdcovom tepe“ alebo LIFE Act, povoľuje interrupciu len vo veľmi obmedzených prípadoch, napríklad ak je tehotenstvo medicínsky neudržateľné, alebo ak ide o znásilnenie či incest, pod podmienkou predloženia policajnej správy a že plod má menej ako dvadsať týždňov. Tento zákon, ktorý bol pôvodne predložený už v roku 2019, vstúpil do platnosti po zrušení federálneho rozsudku Roe v. Wade v roku 2022 a vyvolal rozsiahle kontroverzie a právne spory. Práve vďaka tomuto zákazu sa mnohé ženy ocitli v zdravotne kritických situáciách, pretože lekári musia veľmi citlivo vyvažovať dodržiavanie zákona a nevyhnutnú lekársku starostlivosť.
V jednej z verejných výpovedí, ktorú poskytla žena menom Avery Davis Bellová, sa uvádza, že počas druhého trimestra tehotenstva nedostala včas potrebnú život zachraňujúcu liečbu po potrate, pretože zákon zakazoval vykonať dilatáciu a evakuáciu skôr, než sa jej zdravotný stav výrazne zhorší. Podobne ako Adriana Smithová, aj ona bola liečená v nemocnici Emory Midtown. Hovorkyňa tejto nemocnice zdôraznila, že nemôžu komentovať jednotlivé prípady pacientov z dôvodu prísnych pravidiel ochrany osobných údajov, ale zároveň uviedla, že pri rozhodovaní o liečbe sa nemocnica riadi odbornými stanoviskami, medicínskou literatúrou a právnym poradenstvom, aby zabezpečila súlad so zákonmi štátu Georgia, pričom vždy uprednostňuje bezpečnosť a zdravie pacientov.
Správa nezávislého média ProPublica minulý rok tiež dokumentovala prípady žien v Georgii, ktoré zomreli v dôsledku dôsledkov prísnych interrupčných zákonov. Jedným z takýchto prípadov bola Amber Nicole Thurmanová, ktorej zdravotný stav sa zhoršil po užití potratových tabletiek, keďže nie všetko tkanivo z maternice sa samo vypudilo. Lekári odkladali nevyhnutný zákrok, čo viedlo k sepsi a následnej smrti pacientky.
Rodina chce možnosť voľby
Rodina Adriany Smithovej si želá, aby mala možnosť slobodne rozhodnúť o ďalšom postupe, pričom matka pacientky uviedla, že Adriana pravdepodobne zostane na prístrojoch minimálne do 32. týždňa tehotenstva, kedy má plod veľkú šancu na prežitie mimo maternice.
Zdôraznila, že každá žena by mala mať právo rozhodovať o svojom tele, alebo ak nie ona sama, tak jej partner či blízka rodina. Pripustila, že hoci by sa možno rozhodli tehotenstvo neukončiť, práve nemožnosť vlastného rozhodnutia rodinnú situáciu značne zaťažuje. Navyše sa situácia komplikovala aj kvôli známkam možných zdravotných problémov plodu, ktoré sa objavili v podobe nahromadenej tekutiny na mozgu. Okrem toho rodina čelí aj finančnej záťaži z rastúcich nemocničných účtov. Matka Adriany si uvedomuje, že za budúcnosť dieťaťa bude niesť zodpovednosť ona a Adrianin partner, a preto je pre nich všetkých táto situácia veľmi zložitá a emocionálne náročná.