fbpx

Protesty proti pravicovému extrémizmu v Nemecku neustávajú. „Nebudeme ticho,“ hovoria ľudia v uliciach

Tisíce ľudí demonštrovali v Nemecku proti extrémizmu a krajnej pravici. Zdroj: X/The Washington Times

Vlna obrovských protestov proti pravicovému extrémizmu po celom Nemecku prebiehala aj v sobotu, niekde prišlo až 100.000 ľudí. Protesty sa konali práve na Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, keď sú v Nemecku vlajky spustené na pol žrde. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry DPA.

Na veľkej demonštrácii proti pravicovému extrémizmu sa v meste Düsseldorf, v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko, zúčastnilo podľa polície okolo 100.000 ľudí.

Na protestnom pochode cez mesto bolo na jeho vrchole do 65.000 účastníkov, neskôr na hlavnom zhromaždení sa ich zišlo viac, okolo 100.000, povedal policajný hovorca pre DPA.

Išlo o jedno z približne 30 podobných zhromaždení plánovaných v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko.

Hlavným cieľom bolo vyjadriť odpor proti krajne pravicovej strane Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá zaznamenala nárast sympatií a volebný úspech v nedávnych mesiacoch najmä vďaka svojmu protiimigračnému programu.

Ľudia pochodovali cez Düsseldorf s heslom „Proti AfD. Nebudeme ticho. Nebudeme odvracať zrak. Konáme!“

Vlnu protestov spustili odhalenia nezávislého investigatívneho portálu Correctiv o tajnom stretnutí pravicových extrémistov vrátane vysokopostavených predstaviteľov AfD. Boli tam však tiež niektorí členovia mainstreamovej konzervatívnej opozičnej strany Kresťanskodemokratická únia Nemecka (CDÚ) a ultrakonzervatívna skupina známa ako Únia hodnôt (Werteunion). Stretnutie sa konalo v meste Postupim vlani 25. novembra a údajne sa na ňom diskutovalo o plánoch na „remigráciu“.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie