fbpx

Protesty v New Yorku pokračujú. Propalestínski demonštranti zabarikádovali vstupy do univerzity

Reklama
Študentské protesty v New Yorku. Zdroj: X/Pensiero Micioy
Propalestínski demonštranti obsadili budovu Kolumbijskej univerzity a zabarikádovali vstupy. Z okna vyvesili palestínsku zástavu a žiadali oslobodenie Palestíny, informuje The Guardian.

Desiatky propalestínskych demonštrantov v utorok obsadili budovu Kolumbijskej univerzity v New Yorku. Protesty na podporu Palestíny pokračujú aj na ďalších univerzitách v Spojených štátoch. . Univerzita členom akademickej obce a ďalším osobám odporučila, aby sa miestu demonštrácií vyhýbali.

Podľa videozáznamu demonštranti v utorok skoro ráno do priestorov Hamilton Hall vnášali kusy nábytku a kovové zátarasy. Združenie Columbia University Apartheid Divest (CUAD), ktoré podľa svojich vyjadrení bojuje za oslobodenie Palestíny, na sociálnej sieti uviedlo, že demonštranti v budove zostanú, kým univerzita nesplní ich tri požiadavky, píšu Aktuality.sk.

Predstavitelia Portlandskej štátnej univerzity (PSU) požiadali mestskú políciu, aby zasiahla proti desiatkam demonštrantov, ktorí v pondelok večer obsadili univerzitnú knižnicu. Polícia na University of North Carolina (UNC) v utorok zatýkala demonštrantov, ktorí neuposlúchli výzvu predstaviteľov UNC, aby svoj tábor opustili.

Protestujúcich sú tisíce

Protesty proti vojne v Pásme Gazy medzi Izraelom a hnutím Hamas sa už niekoľko mesiacov konajú na univerzitách na celom území USA. Mnohé z nich sa preto obrátili na políciu a desiatky osôb boli v tejto spojitosti zatknuté.

Podľa webu Voanews.com Izrael a jeho podporovatelia protesty označili za antisemitské. Kritici Izraela tvrdia, že obvinenia sa zneužívajú na ich umlčanie. Organizátori demonštrácii uvádzajú, že ide o nenásilné hnutie, ktorého cieľom je chrániť práva Palestínčanov a protestovať proti vojne.

Odpor, ako aj kolumbijské demonštrácie, inšpirovali minulý týždeň táborenie a protesty v areáli, kde polícia zatkla ďalších 90 ľudí. Univerzita zrušila svoje hlavné promócie. Polícia na univerzite Virginia Commonwealth University sa v pondelok neskoro večer snažila rozbiť tábor a s demonštratni sa osobne stretla.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie