fbpx

Za smrť mladej ženy môže polícia. Dievča je symbolom protestov proti islamistickému režimu

Reklama
Protestujúci dav v Teheráne. Zdroj: Reprofoto, Seznamzpravy.cz.

Dievča, ktoré sa stalo symbolom protivládnych protestov, zavraždili členovia iránskych bezpečnostných zložiek. Informoval o tom server BBC s odkazom na uniknutý dokument iránskych revolučných gárd, informuje Seznamzpravy.cz.

Smrť šestnásťročnej Niky Šakaramiovej sa pred dvoma rokmi stala symbolom protestov proti radikálne islamistickému režimu v Iráne. Mladá Iránka zmizla po tom, čo na jednej z demonštrácií zapálila svoj hidžáb a skandovala heslo „smrť diktátorovi“, ktoré odkazovalo k iránskemu najvyššiemu vodcovi Alímu Chamaneímu. Cestou domov z centra Teheránu ju zadržali bezpečnostné zložky. Pri prevoze do väzby jeden z policajtov dievča sexuálne napadol a na mieste sa strhla bitka, v ktorej Šakaramiová utrpela smrteľné zranenia.

Okolnosti incidentu, o ktorom iránska vláda dlho mlčala sa teraz dostali na povrch. Zahraničná televízia odhalila dokument spísaný bezpečnostnými zložkami.

Rodinu nútili k falošným priznaniam

Rodina sa o dievčati niekoľko dní nič nedozvedela. Blízki len sledovali, že zo sociálnych sietí Instagram a Telegram zmizli účty ich dcéry, pretože iránske bezpečnostné zložky často od zadržaných požadujú, aby im dali prístup k svojim účtom na sieťach. Márne pátranie v nemocniciach a na policajných staniciach trvalo desať dní a ukončilo ho až oznámenie úradov, že dievča zomrelo. Podľa nich malo ísť o samovraždu.

Vláda následne na príbuzných Šakaramiovej vyvíjala tlak, aby priznali inú príčinu smrti. Matka dievčaťa popísala, že čelila zastrašovaniu. „Zabili moju dcéru a teraz ma vyhrážaním nútia do falošných priznaní,“ povedala.

Smrť dievčaťa a zjavné snahy úradov ju zakryť vyvolali medzi demonštrantmi na iránskych protivládnych protestoch ďalšiu vlnu odporu. Vyšetrenie jej smrti požadovali ľudia aj na demonštráciách inde vo svete, napríklad v Londýne, píše Irozhlas.cz.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie