fbpx

Putin na Deň víťazstva gratuloval veliteľom „špeciálnej vojenskej operácie“

Reklama
EBE 23 Moskva - Na snímke v popredí vpravo ruský prezident Vladimir Putin poèas prejavu na vojenskej prehliadke v rámci osláv 78. výroèia víazstva nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne na Èervenom námestí v Moskve 9. mája 2023. FOTO TASR/AP Russian President Vladimir Putin delivers his speech during the Victory Day military parade marking the 78th anniversary of the end of World War II in Red square in Moscow, Russia, Monday, May 9, 2022. (Gavriil Grigorov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)

(TASR) — Ruský prezident Vladimir Putin v utorok pri príležitosti Dňa víťazstva slávnostne otvoril vojenskú prehliadku na Červenom námestí v Moskve. Svoj krátky, približne desaťminútový prejav šéf Kremľa začal gratuláciou veliteľom „špeciálnej vojenskej operácie“ na Ukrajine, informovali televízia Sky News, Denník The Guardian a agentúra AFP.

„Sme hrdí na účastníkov špeciálnej vojenskej operácie, ktorí bojujú na fronte a zachraňujú zranených,“ povedal Putin po minúte ticha. Dodal, že „budúcnosť nášho štátu a našich občanov“ záleží práve od tých, ktorí bojujú na Ukrajine. Celé Rusko sa podľa jeho spojilo, aby „podporilo našich hrdinov“.

Putin, ktorého ruská štátna televízia zachytila stojac vedľa veteránov z druhej svetovej vojny, ďalej uviedol, že 9. máj, keď Sovietsky zväz zvíťazil nad fašistickým Nemeckom, je oslavou na počesť „starých otcov našich otcov“, ktorí „bojovali za našu vlasť“.

Putin povedal, že proti Rusku sa opäť vedie „skutočná vojna“ a Západ podľa neho zabudol na víťazstvo Sovietskeho zväzu nad nacistickým Nemeckom v roku 1945.

Ruský prezident vyhlásil, že pre Moskvu „je neprijateľná akákoľvek ideológia nadradenosti“. Rusko sa v súčasnosti podľa neho bráni voči „medzinárodnému terorizmu“. V tejto súvislosti obvinil západné elity a globalistov z toho, že „vyvolávajú konflikty“.

Putin tvrdil, že Rusko nemá na západ alebo na východ od svojich hraníc nikoho, koho by považovalo za nepriateľa. „Chceme, aby bola naša budúcnosť mierová a stabilná,“ uviedol. Ukrajinci sa stali podľa Putina rukojemníkmi ambícií Západu.

Šéf Kremľa v prejave tiež kritizoval ničenie sovietskych pamätníkov v niektorých krajinách. „Snažia sa zrušiť výsledky druhej svetovej vojny a destabilizovať systém medzinárodnej bezpečnosti a medzinárodného práva,“ povedal.

Na vojenskej prehliadke sa zúčastnili aj prezidenti Arménska, Bieloruska, Kazachstanu, Kirgizska, Tadžikistanu a Uzbekistanu. V roku 2022 nebol na prehliadke ku Dňu víťazstva v Moskve nijaký vysoko postavený politik zo zahraničia. Kremeľ vtedy uviedol, že sa ich rozhodol nepozvať.

Podľa štátnych médií sa na prehliadke zúčastnilo viac ako 500 ruských vojakov, ktorí bojovali na Ukrajine. Vojenské prehliadky sa pôvodne mali konať v 28 ruských mestách, nakoniec sa uskutočnili iba v štyroch vrátane Moskvy a boli kratšie ako zvyčajne. Deň víťazstva je jedným z najvýznamnejších štátnych sviatkov v Rusku. Je pripomienkou asi 27 miliónov občanov Sovietskeho zväzu, ktorí zahynuli počas Veľkej vlasteneckej vojny v rokoch 1941 – 1945.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie