fbpx

Putin o gruzínskych protestujúcich: Zbláznili sa

Reklama
EBE 5 Tbilisi - Gruzínsku v piatok pristálo prvé ruské dopravné lietadlo od roku 2019. Ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeò obnovil leteckú dopravu medzi týmito dvomi krajinami. Gruzínski opozièní aktivisti sa v piatok 19. mája 2023 zúèastòujú protestu proti obnoveniu leteckých spojení s Ruskom na medzinárodnom letisku pri Tbilisi v Gruzínsku. FOTO TASR/AP Georgian opposition activists with Georgian and Ukrainian national flags attend a protest against the resumption of air links with Russia standing behind a police line at the International Airport outside Tbilisi, Georgia, Friday, May 19, 2023. Direct flights resumed on Friday between Russia and Georgia amid protests and sharp criticism from the South Caucasus nation's president, just over a week after the Kremlin unexpectedly lifted a four-year-old ban despite rocky relations. (AP Photo/Shakh Aivazov)

Zdroj foto: TASR

Ruský prezident Vladimír Putin vyjadril v piatok svoje prekvapenie nad protikremeľskými protestami v Gruzínsku, ktoré vypukli po tom čo Rusko obnovilo s kaukazskou krajinou letecké spojenie.

Desiatky Gruzíncov protestovali minulý týždeň pred letiskom v hlavnom meste Tbilisi v čase, keď na ňom pristálo po prvýkrát od roku 2019 ruské dopravné lietadlo.

„Úprimne, bol som úplne prekvapený tou reakciou,“ Putin uviedol na stretnutí s podnikateľmi. „Myslel som si, že všetci povedia: vďaka, skvelé. Ale nie, namiesto toho tu bol okolo danej záležitosti úplne nepochopiteľný rozruch.“

„Keď sa na to pozerám stadiaľto, vravím si: zbláznili sa. Nie je vôbec jasné, čo sa tam deje,“ vyhlásil. Agentúra AFP pripomenula, že Rusko napadlo Gruzínsko v krátkej no intenzívnej vojne v roku 2008 a v kaukazskej krajine dodnes panujú silné protiruské nálady.

Rusko zakázalo akúkoľvek lety do Gruzínska v roku 2019 v rámci svojej reakcie na protimoskovské protesty v Tbilisi. Avšak tento mesiac Putin zákaz prekvapujúco zrušil a zaviedol i 90-dňový bezvízový režim pre gruzínskych občanov.

Ruský prezident dodal, že Moskva nebude zasahovať do gruzínskej vnútroštátnej politiky. „Čo sa deje v ich krajine sa nás netýka,“ uviedol. Demonštranti v Tbilisi minulý týždeň držali v rukách transparenty s nápismi „Nie ste tu vítaní“ a „Rusko je teroristický štát“.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie