fbpx

Putin oslavoval na Červenom námestí. Rusom pripomenul anexiu ukrajinských regiónov

Reklama
Na veľkoplošných obrazovkách je ruský prezident Vladimir Putin počas osláv víťazstva v prezidentských voľbách a 10. výročia anexie Krymu Ruskom na Červenom námestí v Moskve v Rusku 18. marca 2024. Zdroj: TASR/AP

„To je tiež veľká udalosť v dejinách nášho štátu. Teraz sa rozvíjame a kráčame spoločne, ruka v ruke,“ oslavoval Putin svoje víťazstvo v prezidentských voľbách.

Opäť zvolený ruský prezident Vladimír Putin sa po víťazstve vo voľbách, ktoré mu zaistili ďalších šesť rokov v Kremli, stretol s Rusmi na Červenom námestí v Moskve. Vyzdvihol anexiu ďalších ukrajinských regiónov, zatiaľ čo dav skandoval na slávu Ruska.

Pripojenie Donbasu a Novoruska, teda regiónov ležiacich na východe a juhovýchode Ukrajiny, sa ukázalo oveľa ťažšie a tragickejšie ako anexia Krymu pred desiatimi rokmi, pripustil Putin. „Ale napriek tomu sme to dokázali!“ vyhlásil. „To je tiež veľká udalosť v dejinách nášho štátu. Teraz sa rozvíjame a kráčame spoločne, ruka v ruke,“ povedal ruský vodca podľa štátnej agentúry TASS.

Na Červenom námestí pred Kremľom sa dnes koná koncert k 10. výročiu anexia Krymu, ktorý Putin v rozpore s medzinárodným právom pripojil k Rusku po tom, čo opoziční demonštranti v Kyjeve zvrhli proruského prezidenta Viktora Janukovyča, ktorý následne utiekol do Ruska.

Moskva potom rozdúchala povstanie proruských separatistov v ruskojazyčnom Donbase a predvlani vo februári dal Putin rozkaz na vpád ruských vojsk na Ukrajinu, čím rozpútal najkrvavejší konflikt v Európe od druhej svetovej vojny. Predvlani tiež Putin ohlásil pripojenie ďalších štyroch ukrajinských regiónov k Rusku. Tieto oblasti ruské vojská prevažne či čiastočne okupujú. Väčšina sveta tieto anexie neuznáva.

Putin na Červené námestie prišiel v sprievode troch ďalších prezidentských kandidátov. Spolu s davom zaspievali ruskú hymnu.

Na mítingu ohlásil, že sa podarilo obnoviť železničné spojenie medzi Rostovom na juhozápade Ruska a okupovanými mestami Mariupol a Berďansk. Perspektívne má táto trať pokračovať až do Sevastopoľa na Kryme a stať sa alternatívnou trasou voči Krymskému mostu, ktorý Ukrajinci počas vojny opakovane čiastočne poškodili.

Na záberoch z priameho prenosu bolo vidieť, že na akciu prišlo veľa ľudí, ktorí celé Červené námestie takmer zaplnili. Mnohí niesli ruské vlajky.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie