fbpx

Rekreačné poukazy budú môcť využívať aj ďalší členovia rodiny

Reklama
SNS chce, aby rekreačné poukazy mohli využívať aj rodičia zamestnancov. Zdroj: Chata Magurka, CK Satur

Parlament schválil novelu zákona, ktorou rozšíril používanie rekreačných poukazov zamestnancov. Tento benefit môžu využiť aj ďalší členovia rodiny. Predkladatelia chcú týmto krokom zvýšiť podporu cestovného ruchu na Slovensku. Informuje rtvs.sk.

Podľa schválenej novely môžu rekreačné poukazy okrem zamestnancov, ich detí a partnerov využívať aj ich rodičia.

„Chceme, aby preukaz plynule prešiel ako darček rodičom, ktorí ich vychovali, ktorí pre túto spoločnosť niečo urobili. Vezmite si dôchodcov, ktorí majú nejaký smiešny 400-eurový dôchodok. Nikde by sa za tieto peniaze nedostali,“ hovorí poslanec Rudolf Huliak.

„Keď si zoberiem analýzu použitia rekreačných poukazov v ubytovacích zariadeniach, tak mi hovoria aj z nového ministerstva cestovného ruchu, ale aj zo štatistického úradu, že mnohé hotely by bez rekreačných poukazov neprežili,“ povedal podpredseda NR SR Andrej Danko.

Opozícia návrh nepodporila.

Podľa nej má cestovný ruch oveľa väčšie problémy.

„To, čo ‚gniavi‘ v dnešnej dobe cestovný ruch a turizmus na Slovensku, je vysoká cena práce, vysoké byrokratické zaťaženie, možno slabá propagácia konkrétnych regiónov a slabé fungovanie a nejakého brandingu. A to sú veci, na ktorých by sa malo pracovať,“ hovorí poslanec NR SR Martin Dubéci.

„To je kampaň SNS, s ktorou to už skúšali. A skúšajú to znova, lebo nič iné nevedia vymyslieť. Ale normálne veci, ktoré fungujú a za ktorú sú tie rodiny vďačný, tak chcú rušiť,“ skonštatoval opozičný poslanec Július Jakab.

Zamestnávatelia zmenu privítajú, iní nie

Zamestnávatelia zmenu vítajú. Podľa nich budú poukazy viac využívané a neprepadnú. Podľa iných však takto neprispejú k oddychu zamestnancov.

,,Ak zamestnanec preferuje dovolenku v zahraničí, môže umožniť rodičom čerpať svoj príspevok na rekreáciu, ktorý by inak osobne nevyužil. Využívanie rekreačných poukazov sa stalo stabilnou súčasťou slovenského cestovného ruchu aj počas pandemických období,“ informuje generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Martin Novotný.

„Stráca sa nám pôvodný význam. Tým pádom zamestnanec zostane neoddýchnutý, ale rekreačný poukaz sa minie,“ myslí si generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz.

Zákon nadobudne účinnosť 1. januára 2025. SNS avizuje počas leta prípravu ďalších zmien na podporu rekreačných zariadení.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie