fbpx

Rozhodnutie Poľska volať Kaliningrad Królewiec je nepriateľským činom

Reklama

Kremeľ v stredu označil rozhodnutie Poľska oficiálne označovať ruskú exklávu Kaliningrad ako Królewiec za „nepriateľský čin“ a „bláznovstvo“. Povedal to hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

Oficiálne používanie výlučne poľského názvu Królewiec v utorok odporučila poľská štátna komisia pre štandardizáciu geografických označení. Zdôvodnila to tým, že mesto je v Poľsku známe pod svojím tradičným pomenovaním Królewiec a „súčasný ruský názov mesta je umelým výtvorom bez akéhokoľvek vzťahu s mestom alebo oblasťou“.

Okrem toho má v Poľsku tento ruský názov „emocionálny, negatívny charakter“. Mesto je totiž pomenované po niekdajšom sovietskom prezidentovi Michailovi Kalininovi, ktorého v Poľsku vinia z podielu na masakri tisícov Poliakov v Katynskom lese počas druhej svetovej vojny.

Odporúčanie komisie sa vzťahuje na mesto i na celú oblasť, známu napríklad aj pod nemeckým názvom Königsberg či historickým slovenským pomenovaním Kráľovec. „Je známe, že v priebehu dejín Poľsko niekedy skĺzne do tohto bláznovstva nenávisti voči Rusku,“ uviedol na margo rozhodnutia Poľska Peskov.

Od rozpadu Sovietskeho zväzu a vyhlásenia nezávislosti pobaltských štátov v roku 1991 je Kaliningrad ruskou exklávou, ktorá je so zvyškom krajiny spojená len morskou cestou alebo pozemným koridorom cez Litvu. Oblasť, ktorá je okrem iného vyzbrojená jadrovými zbraňami, od roku 1999 susedí s územím Severoatlantickej aliancie – keďže vtedy sa Poľsko stalo členom NATO.

Od roku 2004 je Kaliningrad úplne obklopený územím NATO a Európskej únie (EÚ).

Kaliningrad má pre Rusko veľký vojensko-strategický význam, konštatuje agentúra APA. Obsadením stokilometrového pozemného Suwalského koridoru na litovsko-poľských hraniciach by totiž Rusko dokázalo odrezať Estónsko, Lotyšsko a Litvu od ostatných štátov EÚ a NATO.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie