fbpx

Rusko podnikne odvetné kroky, ak bude ČR spätne žiadať nájom za pozemky

Reklama
Zdroj foto: twitter/mfa_russia

Rusko podľa hovorkyne ministerstva zahraničných vecí Marije Zacharovovej podnikne odvetné kroky, ak bude Česko spätne žiadať nájom za pozemky, ktoré dosiaľ zadarmo využívalo ruské veľvyslanectvo. Informuje spravodajkyňa na základe stanoviska ruského ministerstva zahraničných vecí.

„Požiadavka českých úradov, aby sme platili nájomné, a to ešte aj spätne, sa podobá vydieraniu na štátnej úrovni a porušuje ustanovenia Viedenského dohovoru o diplomatických stykoch z roku 1961,“ uviedla vo vyhlásení Zacharovová.

Rezort diplomacie ČR na hrozbu odvety zo strany Ruska reagoval slovami, že Česká republika je právny štát a verí tomu, že Rusko bude tiež postupovať ako právny štát.

Česká vláda v stredu zrušila uznesenia, ktoré umožňovali Rusku bezplatne využívať niektoré miestne pozemky. Medzi rokmi 1970 a 1982 ich uzavreli vlády vtedajšieho komunistického Československa a Sovietskeho zväzu.

„Rusko nereagovalo na opakované upozornenia zo strany ministerstva zahraničných vecí, preto sme sa rozhodli pristúpiť k zrušeniu týchto uznesení. Povedie to k narovnaniu vzťahov s Ruskom,“ komentoval tento krok v stredu český premiér Petr Fiala.

„Teraz budeme za tieto pozemky požadovať od Ruska nájom, ktorý je pre podobný typ pozemkov na danom mieste obvyklý,“ dodal Fiala. Vláda chce od Ruska nájom aj za tri roky spätne.

Podľa českého ministra zahraničných vecí Jana Lipavského Rusko v Česku vlastní 42 budov. Mnohé z nich však neslúžia diplomatickým účelom. Podľa zistení niektorých médií ich využíva aj na komerčné účely, napríklad prenajíma byty a kancelárie či prevádzkuje hostel.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie