fbpx

Rusko zmrazilo bankové účty fínskeho veľvyslanectva

Reklama
Zdroj foto: twitter/Haavisto

Fínsky minister zahraničných vecí Pekka Haavisto v stredu oznámil, že Rusko koncom apríla zmrazilo bankové účty fínskeho veľvyslanectva v Moskve a konzulátu v Petrohrade.

„Účty fínskych diplomatických misií v Rusku sú zmrazené a v týchto chvíľach sa nedajú používať,“ povedal Haavisto na tlačovej konferencii. „Rusku bola v tejto záležitosti zaslaná nóta. Rusko ešte oficiálne nevysvetlilo, prečo sú tieto účty zmrazené,“ doplnil.

Šéf diplomacie poznamenal, že Fínsko nezmrazilo účty ruských diplomatických misií vo Fínsku. Preto „nemožno povedať, že ruský krok je akousi odvetou za kroky podniknuté proti Rusku“.

„Dôvodom je pravdepodobne do určitej miery to, že sankcie Európskej únie uvalené na finančné transakcie spôsobili ruským diplomatickým misiám na Západe problémy,“ vysvetlil.

Haavisto povedal, že aj iné krajiny EÚ zažívajú podobné ťažkosti s platobnými transakciami v Rusku. „Podľa našich informácií však patria obmedzenia voči Fínsku k tým najprísnejším,“ doplnil.

Fínsko bolo o zmrazení bankových účtov upovedomené 27. apríla. Zmrazenie sa časovo zhoduje s oznámením fínskej štátnej energetickej spoločnosti Fortum, že kontrolu nad jej ruskou dcérskou firmou „prevzala“ Moskva, keď predtým ruský prezident Vladimir Putin podpísal prezidentský dekrét o prevzatí.

Fínski diplomati zatiaľ môžu v Rusku fungovať ako obvykle vďaka svojim finančným rezervám. „Ale je jasné, že ak bude táto situácia pokračovať dlhý čas, bude zrejme treba hľadať nové riešenia,“ upozornil Haavisto.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie