fbpx

Salman Rushdie sa po prvý raz od vlaňajšieho útoku objavil na verejnosti

Reklama
Zdroj foto: twitter/PENamerica

Britsko-americký spisovateľ indického pôvodu Salman Rushdie sa vo štvrtok večer po prvýkrát objavil na verejnosti, odkedy ho pred deviatimi mesiacmi dobodali a hospitalizovali.

Zúčastnil sa na výročnom galavečere organizácie PEN America, ktorá sa zaoberá literatúrou a slobodou prejavu a ktorej bol kedysi predsedom. „Cítim sa skvelo. S PEN America ma spája dlhá spolupráca a som šťastný, že môžem byť medzi spisovateľmi a ľuďmi od kníh,“ povedal 75-ročný Rushdie. Na slávnostnom podujatí sa zišli stovky spisovateľov a ďalších členov PEN klubu.

V auguste minulého roka Rushdie vystúpil s prednáškou v neziskovom vzdelávacom centre Chautauqua Institution v západnej časti štátu New York, keď ho nožom napadol 24-ročný muž. Spisovateľ utrpel viaceré zranenia, v dôsledku ktorých oslepol na pravé oko a prišiel o mobilitu jednej ruky. Rushdie sa roky skrýval po tom, ako iránsky ajatolláh Chomejní naňho vydal v roku 1989 fatvu, v ktorej vyzýval na jeho zabitie za údajné rúhačstvo v románe „Satanské verše“.

Rushdie od vlaňajšieho incidentu poskytol už niekoľko rozhovorov a komunikoval prostredníctvom Twitteru. Začiatkom tohto týždňa predniesol videoposolstvo na udeľovaní British Book Awards, kde mu bola udelená cena Freedom to Publish.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie