fbpx

Takých príjemných pacientov máme málo: Povedal lekár, ktorý sa staral o Fica

Reklama
Na snímke vo vládnej limuzíne predseda vlády Robert Fico po streľbe po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej v okrese Prievidza v stredu 15. mája 2024. Fica v stredu po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej postrelili. Na mieste padlo niekoľko výstrelov, útočníka zadržali. Zdroj: FOTO TASR/Radovan Stoklasa

Predseda vlády Robert Fico sa už vyše mesiaca zotavuje z následkov atentátu. Momentálne sa nachádza v domácej starostlivosti v Bratislave, kde sa lieči ambulantne. Ukázal sa už aj verejnosti. Krátko po streľbe mu však išlo o život. V Banskej Bystrici strávil dva týždne. Po mesiaci prehovoril lekár, ktorý sa o premiéra po atentáte staral. Prezradil, aký bol Fico pacient, ako jeho tím zvládol to, že má v rukách život premiéra a či ich prácu komplikovala ochranka.

Lekár s vyše 30-ročnou praxou a prednosta Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici Jozef Valky prehovoril o starostlivosti o Roberta Fica v rozhovore pre denník postoj.sk. Na jeho oddelení sa o šéfa vlády starali dva týždne. Podľa jeho slov išlo o náročné obdobie.

„Nie z medicínskej stránky, z tej sme to podľa mňa zvládli celkom slušne. Bol to však kameň zodpovednosti, ktorý sme so sebou niesli,“ uviedol.

To, že cítili oveľa väčší tlak aj pocit zodpovednosti ako pri starostlivosti o pacienta nepolitika, nepoprel. „Snažili sme sa to však celé manažovať tak, akoby to bol náš bežný pacient. Takto som to komunikoval aj smerom ku kolegom, aby sme sa k pánovi premiérovi správali rovnako, ako sme zvyknutí aj pri iných pacientoch,“ povedal.

„Celý tím je školený na to, aby takéto situácie zvládal. Preto mi záležalo na tom, aby nevymýšľali a nešpekulovali, aby to robili rutinne, či je to premiér, alebo iný pacient. Dohodli sme si jasné pravidlá hry, aby naše oddelenie a v podstate celá Rooseveltova nemocnica vôbec nevyšla z konceptu,“ dodal.

Kvôli tomu, že v ich nemocnici „ležal“ premiér, sa neodkladali ani žiadne iné operácie. „Až na ten väčší počet policajných áut a bezpečnostných zložiek v okolí nemocnice či na oddelení a nejakých bezpečnostných opatrení vnútri nemocnice, človek, ktorý by nevedel, čo sa u nás deje, by to možno ani nezaregistroval,“ tvrdí.

Správa o samotnom atentáte ho zastihla cestou na kongres do Žiliny. Dozvedel sa ju z rádia. Následne mu volala riaditeľka nemocnice.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie