fbpx

Vo vojenskom výcvikovom priestore explodovala munícia. Zomrel jeden človek, zranilo sa osem ľudí (aktualizované)

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: FACEBOOK/ČT24

Vo vojenskom výcvikovom priestore Libavá v Česku explodovala munícia. Na mieste zasahovali dva vrtuľníky. Výbuch údajne zranil deväť ľudí, z toho jeden zomrel. Uviedla to armáda na sociálnej sieti.

„Snažíme sa poskytnúť pomoc čo najrýchlejšie, zasahuje záchranársky vrtuľník. Incident rieši Vojenská polícia,“ uviedla česká armáda na sieti X.

Na mieste zasahovala olomoucká krajská záchranná služba. „Keďže ide o vojenský priestor a armádu, nemôžem poskytnúť žiadne ďalšie informácie. Môžem len potvrdiť, že pri tejto udalosti zasahuje olomoucká záchranná služba, máme dve posádky z Olomouca a na mieste pomáha aj letecká záchranná služba z iného kraja,“ povedala dnes pre ČTK hovorkyňa záchrannej služby Lucie Mikisková s tým, že záchranári na mieste stále zasahujú.

Výbuch zranil deväť ľudí

Podľa hovorkyne armády Magdaleny Dvořákovej na mieste zasahovali dva vrtuľníky leteckej záchrannej služby. Stanica ČT24 uviedla, že výbuch zranil deväť ľudí. Štyroch transportovali do olomouckej fakultnej nemocnice, ďalších štyroch do vojenskej nemocnice v tom istom meste. Jedného zraneného ošetrili zdravotníci na mieste výbuchu.

V minulosti sa napríklad v júli 2021 zranili dvaja vojaci pri asanácii bývalého vojenského priestoru Brdy, keď čistili muníciu z bývalej pechotnej strelnice Kolvín. Jedna strela však počas manipulácie vybuchla. Ťažko zranený vojak o dva týždne neskôr zraneniam podľahol, ale výbuch neprežil pyrotechnik zo ženijného pluku v Bechyni, ktorý neskôr čelil obvineniu z ohrozenia z nedbanlivosti a hrozilo mu až päť rokov väzenia, informuje ČTK.

Obžaloba ho obvinila z toho, že ako hlavný pyrotechnik nesprávne označil nájdenú delostreleckú muníciu za náhradnú a porušil predpisy pri manipulácii s ňou.

Pyrotechnik, ktorý má dlhoročné skúsenosti v armáde vrátane účasti na zahraničných misiách v Afganistane, však pred súdom uviedol, že nájdenú delostreleckú muníciu nechal len presunúť na skládku bez výbušniny. Výbuch vysvetlil tým, že zranený vojak zrejme našiel ďalšiu raketu, ale nikomu to neoznámil a sám sa pokúsil raketu rozobrať. Tá explodovala. Súdy pyrotechnika oslobodili.

Vojenská základňa Libavá pri Olomouci je od roku 1949 vojenským výcvikovým priestorom. Územie s rozlohou 235,5 km² sa nachádza v Olomouckom kraji a v Oderských vrchoch. Nenachádzajú sa tu žiadne obce, iba správne sídlo Libavá sa nachádza na severozápade oblasti. Vstup je prísne zakázaný, oblasť je otvorená len raz ročne počas podujatia Biely kameň, píše portál idnes.cz.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie