fbpx

Tisíce Rusov sa hlásia do armády. Chcú pomstiť tých, ktorí zahynuli pri teroristickom útoku v Moskve

Reklama
Na snímke príslušníci ruskej národnej gardy hliadkujú okolie budovy koncertnej sály Crocus City Hall v západnej časti Moskvy 22. marca 2024. Zdroj: TASR/AP

Do ruskej armády sa od začiatku roka prihlásilo na vojenskú službu na základe zmluvy vyše 100.000 ľudí, oznámilo v stredu ruské ministerstvo obrany. Nárast záujmu zaznamenalo v období po teroristickom útoku na koncertnú sieň pri Moskve. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

Za uplynulých desať dní sa do armády prihlásilo 16.000 ľudí. Väčšina z osôb, ktoré sa prihlásili do armády minulý týždeň, podľa ministerstva uviedla, že tak spravila, lebo sa chce pomstiť za teroristický útok v koncertnej hale Crocus City Hall na predmestí Moskvy z 22. marca. Ten si vyžiadal najmenej 144 obetí na životoch a k zodpovednosti zaň sa opakovane prihlásila džihádistická skupina Islamský štát.

Počas pohovorov, ktoré sa uskutočnili minulý týždeň na výberových miestach v ruských mestách, väčšina kandidátov uviedla ako hlavný motív na uzavretie zmluvy túžbu pomstiť tých, ktorí zahynuli pri tragédii, ku ktorej došlo 22. marca 2024 v Moskovskej oblasti,“ cituje britský Telegraph ruské ministerstvo obrany.

Rusko sa spolieha na stabilný počet nováčikov vstupujúcich do ozbrojených síl, aby mohlo pokračovať vo vojne na Ukrajine, ktorá trvá už vyše dva roky, píše Reuters.

Ruský prezident Vladimir Putin nariadil ešte v septembri 2022 mobilizáciu asi 300.000 mužov. Podľa šéfa Kremľa však už ďalšia mobilizácia potrebná nie je, pretože zmluvu o vstupe do armády podpisuje dostatočný počet dobrovoľníkov.

Plagáty vylepované po ruských mestách opisujú vojakov bojujúcich na Ukrajine ako vlastencov a hrdinov, píše Reuters. Mnohých tiež pri vstupe do armády lákajú aj platy, ktoré prevyšujú ich civilné zárobky.

Kremeľ sa opakovane snažil obviniť Ukrajinu z masovej streľby, pri ktorej v Crocus City Hall zahynulo 144 ľudí, čo Kyjev a americké tajné služby popreli. K zodpovednosti za útok sa prihlásila militantná skupina Islamský štát.

Rusko spustilo inváziu na Ukrajinu vo februári 2022 a jeho vojakom sa darí v posledných dvoch mesiacoch po nevydarenej vlaňajšej ukrajinskej protiofenzíve postupovať.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie