fbpx

Tomu sa hovorí NEZODPOVEDNOSŤ! Dovolenkárov na nafukovačkách ratovali záchranári

Reklama
Nezodpovedných dovolenkárov museli v Chorvátsku ratovať záchranári. Zdroj: Unsplash

Letná sezóna ešte len odštartovala, a z dovolenkových destinácií už prichádzajú správy o nezodpovedných dovolenkároch. Tentokrát ide o českých turistov v Chorvátsku, ktorých rozbúrené more odnieslo na nafukovačkách.

Správu priniesol portál dnes24.sk s tým, že počas nepriaznivého počasia sa českí dovolenkári rozhodli na nafukovačkách okúpať v mori. Češi si však pravdepodobne neuvedomili, akú silu môže mať rozbúrené more. Silný vietor a vlny ich odviali z Pakoštane až na ostrov Pašman. Na pomoc im museli vyraziť záchranári na člne. Náklady spojené so záchrannou operáciou ich neminú, pripraviť si budú musieť až 700 eur.

„Keď sa spamätali, pravdepodobne pokračovali v nebezpečnom športovaní. Sledovanie predpovede počasia môže znamenať veľa. Keď vidíte, že fúka, nechoďte do mora a v konečnom dôsledku to bude znamenať pokojný deň pre všetkých,“ povedal pre portál dnevnik.hr zadarský prístavný kapitán Alen Rukavina.

Problémy nastali aj na ostrove Lastovo. Plachetnica s 11 Poliakmi na palube, medzi ktorými boli aj deti, narazila na plytčinu. Záchranári potvrdili, že operácia bola náročná, no napokon všetci vyviazli bez zranenia. Počas búrky sa na more vybralo aj päť maďarských kajakárov, ktorých tiež museli z rozbúreného mora zachraňovať. „Všetci si myslia, že sú námorníci. Voláme ich víkendoví kapitáni. Sú to ľudia, ktorí si vopred zaplatia za loď a na more vyplávajú bez ohľadu na počasie. V týchto prípadoch sa stáva najviac nehôd. Dokonca pri sebe často ani nemajú mobil a nemôžu si tak zavolať pomoc,“ prezradil Damian Dundović z Národného centra pre koordináciu pátrania a záchrany na mori.

Do problémov sa často dostanú aj turisti, ktorí sa vyberú na túru bez potrebného vybavenia a v nevhodnej obuvi. Nie sú tak výnimkou ani časté nočné pátracie akcie. Odporúčame preto všetkým sledovať aktuálnu predpoveď počasia a prispôsobiť jej aj svoje naplánované aktivity.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie