fbpx

Trestanec kvôli justičnému omylu strávil vyše 30 rokov vo väzení, bol obvinený z vraždy

Ilustračná foto. Zdroj: Pexels - Donald Tong

Odvolací súd oslobodil vinu päťdesiatosemročného muža, ktorý kvôli justičnému omylu strávil vyše 30 rokov, väčšinu svojho života, vo väzení. Beniamino Zuncheddu, ktorý sa pred odsúdením živil ako pastier na Sardínii, bol odsúdený za trojnásobnú vraždu, píše dnes agentúra ANSA. Podľa advokátov muža sa jedná o jeden z najzávažnejších justičných omylov v Taliansku po roku 1946.

Zuncheddu bol v roku 1991 obvinený z vraždy trojice mužov, ktorá sa stala v januári toho roku neďaleko sardínskeho krajského mesta Cagliari. Jednalo sa o majiteľa a zamestnanca firmy, ktorá chovala dobytok.

Podľa verzie vtedajších vyšetrovateľov trojnásobná vražda súvisela so spormi medzi chovateľmi a pastiermi. Zuncheddua označil za vinníka štvrtý muž, ktorý prežil útok so zranením, a s touto verziou potom pracovala aj polícia a prokurátori.

Celú dobu tvrdil, že sa ničoho nedopustil

Zuncheddu celý čas tvrdil, že sa ničoho nedopustil, čo mu však priťažilo pri státí na súde, od ktorého dostal doživotný trest, aj neskôr pri žiadostiach o podmienečné prepustenie, keď sa prihliada, či odsúdený priznal vinu.

„Neustále mi hovorili, naprav sa, doznaj sa, a my ťa pustíme na slobodu, ale ja som sa nemusel naprávať, keď som nič nespáchal,“ povedal dnes na tlačovej konferencii k svojmu prípadu Zuncheddu.

Obhajcovia odsúdeného pastiera poukazovali na rozpory medzi dôkazmi a na ďalšie okolnosti, ktoré ukazovali, že sa Zuncheddu nemohol nachádzať na mieste činu, keď sa stala vražda. Otvorenie prípadu dosiahli v roku 2021 a v piatok odvolací súd rozhodol o zbavení viny, uvádza iDNES.cz. 

Podľa nich išlo o „najdlhší justičný omyl“ v Taliansku od roku 1946, kedy sa krajina stala republikou. Podľa tlače je možné, že vražda súvisela s organizáciou Anonima Sarda, ktorá podnikala únosy politikov, manažérov či podnikateľov na Sardiniiza účelom získať vysoké výkupné.

Zuncheddu povedal novinárom, že necíti zlosť. „Pred 30 rokmi som bol mladý, dnes som starý. Vzali mi všetko,“ povedal Zuncheddu, ktorý si praje „byť slobodným občanom“.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie