fbpx

Unikátny zlom v medicíne: Táto terapia vrátila dievčatku sluch

Reklama
Dievčatko Opal Sandyová podstúpila génovú terapiu, keď mala necelý rok. Keďže bola prvým dieťaťom, ktoré podstúpilo génovú terapiu na obnovenie sluchu, jej rodičia priznali, že ich prenasledoval veľký strach. Zdroj: X/Juan Gabriel Flores, Mando Rodrigues

Neuveriteľné pokroky po šiestich mesiacoch terapie zaznamenali u 18-mesačného batoľaťa z britského Oxfordshire. Dievčatko, ktoré trpelo od narodenia ochorením, pri ktorom malo postihnutie sluchu a to úplne, po revolučnom zlome v medicíne počuje. Píše o tom portál startitup.sk.

Dievčatko Opal Sandyová sa narodila s genetickou formou ochorenia nazývaného sluchová neuropatia, ktorá narúša nervové impulzy putujúce z vnútorného ucha do mozgu a bráni spracovaniu zvuku.

Čiže bola úplne hluchá. V septembri sa však stala 1. osobou na svete, ktorá v rámci globálnej štúdie podstúpila liečbu náhradou génov, a odborníci sú nadšení z „potenciálneho lieku“ na tento hendikep.

Výsledok prekonal očakávania

Ďalší známy britský denník The Guardian podotýka, že 18-mesačná Opal potom, čo dostala infúziu obsahujúcu funkčnú kópiu génu počas prelomovej operácie, ktorá trvala len 16 minút, takmer dokonale počuje a užíva si hru s hračkárskymi bubnami.

Jej rodičia zostali „ohromení“, keď si uvedomili, že po liečbe prvýkrát počula. „Naozaj som tomu nemohla uveriť,“ povedala Opalina matka Jo Sandyová. „Bolo to… šialené.“

BBC v tejto súvislosti píše, že Jo spolu s manželom Jamesom síce deklarovali, že výsledky boli ohromujúce, ale umožniť ich dcére, aby bola prvým človekom, na ktorom testovali túto novú liečbu, bolo mimoriadne náročné. „Bolo to naozaj strašidelné, ale myslím, že sme dostali túto jedinečnú príležitosť,“ dodala dojatá matka.

Nanešťastie pre rodičov Sandyovcov, sestra malej Opal, päťročná Nora, trpí rovnakým druhom hluchoty, ale dobre zvláda nosenie elektrického kochleárneho implantátu (implantát, ktorý sa vkladá hluchým ľuďom do vnútorného ucha, aby im pomáhal so sluchom).

Namiesto toho, aby zvuk bol hlasnejší, ako napríklad načúvací prístroj, dáva „vnem“ sluchu priamou stimuláciou sluchového nervu, ktorý komunikuje s mozgom, a obchádza poškodené vláskové bunky snímajúce zvuk v časti vnútorného ucha známeho ako slimák.

Lekári majú veľké očakávania

The Independent uvádza, že malá Britka bola liečená v Addenbrooke’s Hospital, ktorá je súčasťou Cambridge University Hospitals NHS Foundation Trust.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie