V trestnej veci Súmrak Špecializovaný trestný súd vo svojom uznesení zo dňa 23. 4. 2022 (sp. zn. 6Tp/5/2022) uviedol, že „opísaný skutok vo vydanom príkaze (pozn. na vyhotovenie obrazovo-zvukových záznamov) tak pravdepodobne napĺňa všetky zákonné znaky skutkovej podstaty prečinu pytliactva podľa § 310 ods. 1, ods. 2 písm. b), ods. 3 písm. c) Trestného zákona s hroziacou trestnou sadzbou 1 rok až 5 rokov. Z tohto dôvodu sa javí, že boli splnené zákonné podmienky podľa § 114 ods. 1 Trestného poriadku na vydanie príkazu na vyhotovenie obrazovo-zvukových záznamov.“
V trestnej veci obvineného Mgr. M. P. sa Najvyšší súd Slovenskej republiky rozsiahlo venoval použiteľnosti obrazovo-zvukových záznamov (a to aj z hľadiska judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva), pričom vo svojom uznesení zo dňa 2. 5. 2022 (sp. zn. 5 Tost-š 10/2022) prišiel k jednoznačnému záveru, že „získané dôkazy sú legálne a použiteľné s poukazom na § 114 ods. 7, § 115 ods. 7 Trestného poriadku a stanovisko trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu Slovenskej republiky č. 22/2020.“
Zároveň uviedol, že „považuje za potrebné (pre prokuratúru a pre generálnu už opakovane) zdôrazniť, že o zákonnosti (a procesnej použiteľnosti) dôkazov majú s konečnou platnosťou rozhodovať len súdy, a to zvlášť v prípadoch, ktoré majú celospoločenský dosah a vplyv na rozhodovaciu činnosť orgánov presadzujúcich právo.“
Obvinené a obžalované osoby, ako aj ich obhajcovia a osoby im blízke, samozrejme nie sú povinné zverejňovať pravdivé informácie, ktoré sa týkajú exponovaných trestných stíhaní. V takom prípade však stručnou citáciou právoplatných súdnych rozhodnutí je potrebné, rešpektujúc zásadu zdržanlivosti, uviesť veci na pravú mieru.