fbpx

Nové informácie o streľbe na Filozofickej fakulte. Útočník to plánoval dlhšie, polícia pri zásahu chybovala

Reklama
Sanitka smeruje k budove Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej (FF UK) po streľbe v centre Prahy 21. decembra 2023. Po streľbe na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej (FF UK) v Prahe je 11 mŕtvych vrátane útočníka. Ďalšie desiatky ľudí sú zranené, deväť z nich vážne. Uviedla to hovorkyňa Zdravotníckej záchrannej služby (ZZS) hlavného mesta Prahy Jana Poštová, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe. Zdroj: FOTO TASR/AP

Pri streľbe na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe prišlo vlani v decembri o život 14 ľudí a ďalších 25 bolo zranených. Vyšetrovanie tragédie, ktorá v histórii Česka nemá obdoby, sa ešte neskončilo a verejnosť sa naďalej dozvedá informácie o postupe polície počas zásahu. Najnovšie sa pripúšťajú chyby v komunikácii s vedením fakulty a v analytických schopnostiach polície.

Policajný prezident Českej republiky Martin Vondrášek vo štvrtok na schôdzi bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne priznal, že polícia pri zásahu na filozofickej fakulte chybovala. Mohla podľa neho lepšie komunikovať s univerzitou, uvádza portál tv.nova.cz.

Domnieva sa preto, že polícia potrebuje cvičenie. Podľa štátnej zástupkyne motivácia k vraždám vznikla už na prelome rokov 2022 a 2023. Strelec sa podľa správy znalkyne cítil odstrčený, mal problémy v kontaktoch s okolím a „uvaril sa sám v sebe“.

Deficit v komunikácii

Minister vnútra Vít Rakušan na začiatku schôdze oznámil, že „predstaviteľov polície som oslobodil mlčanlivosti, aby mohli verejnosti dnes odovzdať maximum informácií, na ktoré má spoločnosť nárok“.

Pred zákrokom nezaznela žiadna informácia o hromadnej streľbe, pričom „tieto informácie boli zistené ďalším vyšetrovaním,“ uvádza Petr Matějček, riaditeľ Krajského riaditeľstva Polícia SR hlavného mesta Prahy.

Martin Vondrášek upozorňuje na dôležitosť rozlišovania medzi tým, čo vieme dnes, a čo polícia vedela v deň útoku. Pripustil ale, že polícia mala deficit v komunikácii a analýze.

Podľa neho sa musí polícia na podobné situácie viac pripravovať. „Vykonávame stovky seminárov, pripravili sme ucelený materiál,“ poznamenal. „Musíme nacvičovať aj komunikačné zručnosti, musíme tiež zmeniť vzdelávanie krízových interventov,“ dodal.

Netušili, že páchateľ je vo vnútri

S Klánovicami si strelca začali podľa Matějčeka spájať, keď zistili, že vlastní rovnakú zbraň, ktorou strieľal vrah otecka s dieťaťom. Policajti pred začiatkom streľby pátrali v ulici Pařížska a okolí. „Práve preto, že sme pátrali v okolí, bol ten zákrok taký rýchly,“ povedal Matějček.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie