fbpx

V dôsledku lesného požiara na západe Španielska evakuovali stovky ľudí

Reklama
Zdroj foto: ilustračné foto/Pexels

Hasiči bojujú v piatok na západe Španielska s lesným požiarom, v dôsledku ktorého museli z priľahlých obcí evakuovať už stovky ľudí.

Požiar vypukol v stredu pri obci Pinofranqueado v autonómnom spoločenstve Estremadura. Regionálna ministerka poľnohospodárstva Begoňa García Bernalová uviedla, že oheň bol založený úmyselne.

V dôsledku požiaru museli úrady evakuovať už najmenej 550 ľudí z niekoľkých obcí, uviedol španielsky úrad pre vnútornú bezpečnosť. Úrad dodal, že boj s ohňom sa v dôsledku silného vetra nevyvíja priaznivo.

Podľa regionálnej vlády je do hasenia požiaru zapojených 275 ľudí a 14 lietadiel. Súčasťou tímu je aj približne 165 vojakov zo španielskeho vojenského útvaru pre mimoriadne situácie UME.

„Vyskytujú sa veľmi silné nárazy vetra, ktoré komplikujú uhasenie požiaru,“ uviedol veliteľ UME David Barona pre španielsku televíziu TVE. Podľa jeho odhadov zničili plamene už asi 1500 hektárov. Španielsky premiér Pedro Sánchez na sociálnej sieti Twitter uviedol, že vývoj požiaru veľmi pozorne sleduje.

V Španielsku, ktoré zažíva po troch rokoch podpriemerného úhrnu zrážok obdobie sucha, sa vyskytlo tento rok už niekoľko lesných požiarov, pripomína AFP.

Vlaňajšok bol z hľadiska lesných požiarov pre Európu veľmi nepriaznivý a Španielsko bolo jednou z najviac zasiahnutých krajín. Takmer 500 lesných požiarov tam vlani zničilo vyše 300 tisíc hektárov pôdy, vyplýva z údajov Európskeho informačného systému o lesných požiaroch (EFFIS).

Klimatické zmeny spolu so suchom vytvárajú ideálne podmienky pre šírenie požiarov, ktoré môžu spôsobovať bezprecedentné materiálne a environmentálne škody.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie