fbpx

Od mája klepne vláda predčasným dôchodcom po prstoch. Toto je posledná šanca, ako dostať viac

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: X/Denník SME, Pravda.sk

Odchod do predčasného dôchodku po 40 odpracovaných rokoch sa vlani mimoriadne oplatil. Lenže spôsobil obrovský odliv pracovnej sily z trhu. V mnohých prípadoch išlo o ľudí s mnohoročnými skúsenosťami a vysokou odbornosťou, ktorí teraz chýbajú. Od 15. mája sa odchod do predčasného dôchodku už však nemusí tak oplatiť. Nielenže sa bude zvyšovať počet potrebných odpracovaných rokov, ale žiadatelia dostanú aj menej peňazí.

Sociálna poisťovňa vlani zaznamenala zvýšený nárast žiadostí o predčasný starobný dôchodok. Počet žiadostí totiž medziročne narástol o 56 %, čo tiež spôsobili akútny nedostatok pracovnej sily. Dotklo sa to najmä pekárov, hydinárov či slovenských železníc ale aj ďalších odvetví. Aj z tohto dôvodu sa Ministerstvo práce rozhodlo k úprave odchodu do predčasnej penzie.

Novela zákona o sociálnom poistení, ktorú schválil parlament v apríli, sa dotkla aj odchodov do predčasného dôchodku po 40 odpracovaných rokoch. Podmienka 40 odpracovaných rokov na získanie nároku na predčasný dôchodok bude po novom naviazaná na zmenu strednej dĺžky života, a to rovnakým spôsobom ako v prípade všeobecného dôchodkového veku. Vek nároku na predčasný starobný dôchodok sa tak bude postupne zvyšovať.

Portál finsider.sk pripomína, že každému, kto ešte stihne požiadať o predčasný dôchodok po 40 odpracovaných rokoch do 14. mája tohto roka, sa bude nárok a výška penzie posudzovať podľa pôvodných pravidiel.

To znamená, že ľudia, ktorí rozmýšľajú nad odchodom do predčasnej penzie, by tak žiadosť mali podať čím skôr. V opačnom prípade bude ich predčasná penzia nižšia aj o desiatky eur mesačne.

Fungovať to bude tak, že od všeobecného dôchodkového veku daného ročníka sa odpočíta číslo 23. Výsledok potom bude určovať potrebné obdobie platenia dôchodkového poistenia na získanie predčasného dôchodku. Ak sa napríklad niekto narodil v roku 1963, jeho klasický dôchodkový vek je 63 rokov a šesť mesiacov. Ak by chcel odísť do predčasného dôchodku, musí odpracovať minimálne 40 rokov a šesť mesiacov, uvádza príklad Finsider s tým, že do úvahy sa bude brať vždy dôchodkový vek bez započítania počtu vychovaných detí.

Väčšie krátenie dôchodkovej dávky

V súčasnosti každý človek, ktorý sa rozhodne odísť do dôchodku po 40 odpracovaných rokoch, bude mať penziu krátenú o 0,3 percenta za každý mesiac, o ktorý odíde do penzie skôr.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie