fbpx

V najbližších dňoch sa poriadne ZAPOTÍŠ, na Slovensko sa valia EXTRÉMNE HORÚČAVY

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik

Ak patríš k milovníkom poriadneho leta, o pár dní sa ti sen splní. A to doslova. Mieri k nám vlna horúceho vzduchu z Afriky, takže vyťahuj krátke oblečenie a plavky!

Portál imeteo.sk informuje, že oblasť strednej a južnej Európy zachváti masa horúceho vzduchu pôvodom z Afriky. Teplé počasie tak zotrvá u nás niekoľko dní.

Vlna tropických horúčav

V strednej Európe sa od sobotného dňa začína vlna horúčav, ktoré sa vzťahujú aj na Slovensko. Očakávame horúci víkend a v ďalších dňoch ortuť teplomera poskočí vysoko nad 30 stupňov. Niektoré dni teploty stúpnu až k +35 °C. Viac sa však budú potiť naši južní susedia.

V Maďarsku dorazila v sobotu druhá tohtoročná vlna horúčav. Tropické teploty udreli už dnes, kedy teploty vystúpili takmer v celej krajine do +35 °C.

V nedeľu však bude ešte teplejšie a v niektorých lokalitách očakávajú v poobedných hodinách teploty do +37 °C. Ako začne pracovný týždeň, hodnoty teplomera nepoklesnú, práve naopak, budú výraznejšie stúpať.

V pondelok, utorok a v stredu sa budú teploty šplhať až k +40 °C, pričom nie je vylúčené, že lokálne vystúpia až na +41 °C. Ku koncu týždňa vyvrcholí vlna horúčav, pričom budúci víkend sa očakávajú teploty do +42 °C.

Ako dbať o seba v horúčavách?

Venuj veľkú pozornosť dostatočnému prijímaniu tekutín, vyhýbaj sa namáhavej fyzickej práci a viac odpočívaj. Tí, ktorí pracujú vonku na priamom slnku alebo sa bavia vonkajšími činnosťami či na rôznych podujatiach, mali by si chrániť pokožku pred spálením voľným, vetraným oblečením a opaľovacím krémom. Vyhnúť sa úpalu môžeš nosením šiltovku alebo klobúka so slnečnou clonou.

Intenzívna fyzická aktivita vo vonkajšom prostredí, ako je práca alebo dlhodobé športy, môžu spôsobiť úpal. Pri takomto počasí hrozí vysoká telesná teplota (nad +40,5 ºC), ktorá poškodzuje bunky a termoregulačné centrum.

Pri absencii správnej liečby sa môže vyvinúť život ohrozujúci stav. Pokiaľ rád bicykluješ alebo beháš, tieto športové činnosti vykonávaj len v ranných alebo večerných hodinách, keď teploty ešte alebo už nedosahujú vysokých čísel.

Dovolenkujúci pri vode by sa mali vyhýbať opaľovaniu v poludňajších hodinách, pred vstupom do vody sa nezabudni ovlažiť a rozhodne nikdy neskáč do vody s prehriatym telom!

Deti a domáce zvieratá nenechávaj v zaparkovanom aute ani na minútu! Aj priestor pre cestujúcich vo vozidle zaparkovanom v polotieni so stiahnutými oknami sa môže nebezpečne zahriať, vnútorná teplota auta môže vystúpiť pokojne aj nad +70 ºC.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie