fbpx

V Nemecku obvinili klimatických aktivistov. Odporcovia to vnímajú ako obmedzenie slobody

Reklama
Fotografia z protestu klimatických aktivistov v Nemecku. Zdroj: X/ Letze Generation.

Niekoľko členov nemeckej aktivistickej organizácie Letzte Generation, obvinili z organizovaného zločinu. Incident by mohol viesť k zásadným zmenám v oblasti klimatického aktivizmu. Podľa odporcov to možno chápať aj ako obmedzenie slobôd, informujú Seznamzpravy.

Nemeckých aktivistov obvinili z vážneho organizovaného zločinu, ide o vôbec prvý takýto prípad v Nemecku. Obvinených bolo päť členov organizácie vo veku od 22 do 60 rokov. Obvinenie vznieslo štátne zastupiteľstvo v meste Neuruppin, ktoré viac ako dva roky vyšetrovalo činnosť organizácie, okrem iného aj pomocou odpočúvaní a razií v domoch podozrivých.

Pomôcť sa snažili rapídnym spôsobom

Obvinenie bolo podané na základe paragrafu 129 nemeckého trestného zákonníka, ktorý slúži na potieranie organizovaného zločinu. Týka sa viac ako 10 rôznych akcií, ktoré táto skupina podnikala medzi rokmi 2022 a 2023.

Medzi tieto incidenty patrí pokus o vypnutie čerpacej stanice, blokovanie letiska alebo hádzanie jedla na obrazy v múzeu. Snažili sa spoločnosti pomôcť, avšak ich kroky boli odsúdené ako príliš agresívne a absolútne neprípustné.

Aktivisti sú výrazne proti

Je prirodzené, že akékoľvek rozhodnutie či obvinenie bude spoločnosť polarizovať. Rovnako je to aj v tomto prípade. Proti obvineniu sa stavia množstvo aktivistov a neziskových organizácií.

Podľa nemeckej Amnesty International by odsúdenie jediného z pätice obvinených mohlo viesť ku kriminalizácii celej organizácie Letzte Generation, pretože akékoľvek jej ďalšie akcie by boli vnímané ako skutky so zločinnou povahou. Ďalej zdôrazňujú, že zakázanie týchto protestov pomocou trestného práva môže viesť k obmedzovaniu slobody prejavu a slobody zhromažďovania.

„Vďaka obžalobe dosahuje kriminalizácia klimatických protestov v Nemecku novú úroveň eskalácie,“ povedala Paula Zimmermannová, expertka na slobodu prejavu a slobodu zhromažďovania z Amnesty International Germany pre Guardian.

Podobné vyšetrovania tej istej aktivistickej organizácie aktuálne vykonáva aj štátne zastupiteľstvo v Mníchove a Flensburgu. Obvinenia ale zatiaľ vznesené neboli.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie