fbpx

Vajciam z klietkového chovu v obchodoch odzvoní. Mnoho fariem sa ešte nestihlo zmenám prispôsobiť

Iniciatíva Humánny pokrok je za zákaz klietkového chovu na slovenských farmách. Foto: Freepik, reprofoto/YouTube/ Humánny pokrok

Existujú štyri spôsoby chovu nosníc na farmách. Od ekologického po najmenej humánny klietkový chov, ktorý sa európske reťazce zaviazali zakázať.

Počnúc januárom 2025 sa ukončí predaj vajec z klietkového chovu. K tomuto kroku sa zaviazali obchodníci naprieč Európskou úniou.

Hydinári ale apelujú na štát, aby im podal pomocnú ruku, keďže mnoho fariem sa ešte nedokázalo prispôsobiť alternatívnym chovom, informujú tvnoviny.sk.

Existujú štyri kategórie chovu označené číslami od 0 do 4. Nula predstavuje ekologický chov, ktorý je najbližší k prirodzenému prostrediu nosníc, avšak v našich končinách ide o najzriedkavejší spôsob, píše portál opotravinach.sk. Pri čísle 1 hovoríme o voľnom výbehu, kedy majú sliepky neustály prístup k vonkajšej vegetácii. Pri 2-ke ide o podstielkový chov v interiéri, avšak bez klietok, pričom nosnice majú výbeh na podlahe, ktorej podstielka je najčastejšie zo slamy.

Posledný spôsob chovu, pod číslom 3, je klietkový chov, ktorý sa Únia snaží zakázať. Avšak množstvo fariem tento spôsob vylepšili takzvanými welfer podmienkami, ktoré zaisťujú nosniciam dostatok priestoru v klietkach, pravidelný prísun krmiva.

Napriek vylepšujúcim prvkom stále existujú farmy, ktoré pri klietkovom chove fungujú podľa tradičných metód. To znamená, život sliepok v uzavretých priestoroch bez slnečného svetla, minimum priestoru čo i len na roztiahnutie krídel.

Ochranári tým argumentujú, prečo je potrebné zakázať klietkový chov. Na ich stranu sa postavili aj mnohé veľké európske obchodné reťazce. Ich záväzkom je postupné ukončenie predaja vajec z klietok.

Stane sa tak začiatkom budúceho roka, pričom na splnenie záväzku budú mať čas do konca roku 2025. Na pultoch našich supermarketov prevládajú vajíčka z podstielkového chovu či vďaka voľnému výbehu. Pri klietkovom chove šlo zväčša o vajíčka zo slovenských fariem.

Spôsob chovu sa odráža na cenách. Kým pri najlacnejšom klietkovom chove zaplatíme za desať kusov okolo dvoch eur, pri podstielkovom spôsobe stúpa cena na približne 2,5 eura, tak najdrahšie nás vyjdú vajíčka z voľného výbehu. Ich cena pri 10 kusoch presahuje 3 eurá.

Na Slovensku máme naďalej viac než polovicu fariem s klietkovým chovom. Hydinári sa dušujú, že ich postupne prerábajú, ale deje sa veľmi pomaly. Odvolávajú sa na chýbajúce finančné prostriedky zo strany štátu, ktorý ich nedostatočne dotuje pri prechode na alternatívny spôsob chovu.

Z Programu rozvoja vidieka boli adresované dotácie v sume jeden milión eur, na úpravu spôsobu chovu však hydinári argumentujú, že potrebujú aj 50-násobne viac.

Podľa Ministerstva hospodárstva zatiaľ žiadna legislatíva nezakazuje u nás klietkový chov. Rezort tiež sľubuje hydinárov väčšiu podporu formou dotácií, no otázne zostáva, čo urobia s vajíčkami z klietkového chovu, pokiaľ ich už reťazce nebudú akceptovať.

Jednou z možností je vývoz do zahraničia na spracovanie, druhou je predaj do menších obchodných sietí na Slovensku, ktoré sa do iniciatívy zahraničných obchodov nepridali a vajíčka z klietkového chovu budú predávať aj naďalej v roku 2025.

Proti predaju vajíčok z klietkového chovu je aj iniciatíva Humánny pokrok, ktorá získala množstvo záberov zo slovenských fariem, na ktorých chovajú sliepky v zlých podmienkach.

 

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie