fbpx

VIDEO: Slovenskí hudobníci si zarábajú načierno v Poľsku, stali sa tam miestnymi legendami

Reklama
Zdroj: Reprofoto YouTube/Dariusz Lechwar

U návštevníkov Poľského mesta Zakopané sa rýchlo stali slovenskí pouliční umelci obľúbenou atrakciou, píše o tom agentúra TASR.

Zakopané, často označované ako zimné hlavné mesto Poľska alebo naopak hanlivo ako „pupok sveta“, je známe tatranské horské mestečko, ktoré každoročne navštívia viac ako tri milióny turistov. Približne 30-tisícové mesto sa vďaka svojej polohe a množstvu atrakcií stalo dominantným centrom cestovného ruchu v Poľsku. Medzi jeho návštevníkmi sú aj Slováci z blízkeho Spiša a Oravy, pre ktorých je Zakopané ľahko dostupné.

Jednou z najväčších atrakcií Zakopaného je asi kilometer dlhá ulica Krupówki, ktorá sa časom stala fenoménom. Táto ulica, s miernym stúpaním, ponúka neopakovateľnú zmes goralskej architektúry, umenia, kultúry, zábavy, gastronómie ale aj gýču. Krupówki sa pýši množstvom obchodov, reštaurácií, stánkov so suvenírmi a predstavení rôznych pouličných umelcov. Nájdete tu aj kostol, nočný podnik, galériu, divadlo a múzeum.

Pred približne dvomi rokmi objavili Krupówki slovenskí pouliční speváci a amatérski hudobníci z okolia Popradu, Kežmarku, Podolínca a Starej Ľubovne. Počas víkendov, sviatkov a prázdnin tu bežne stretnete aj tri rómske hudobné zoskupenia z neďalekého Slovenska, ktoré turistov zabávajú slovenskými pesničkami a známymi svetovými hitmi.

V začiatkoch ich pôsobenia na tejto najznámejšej pešej zóne v Tatrách sa hudobníci stretávali s nepochopením miestnej polície, ktorá ich pravidelne rozháňala. Preto sa často presúvali z jedného konca ulice na druhý, aby mohli pokračovať v hraní. Jeden člen skupiny napríklad sledoval z pouličnej lampy, či sa neblíži policajné auto, aby včas varoval ostatných.

Napriek týmto ťažkostiam si slovenskí hudobníci v Zakopanom rýchlo získali obľubu a stali sa jednou z najvyhľadávanejších atrakcií. O ich popularite svedčí aj to, že niektoré videá s ich pesničkami na sociálnych sieťach majú viac ako milión videní.


Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie