fbpx

VIDEO: USA zaplavili cikády. Hlásia najsilnejšiu inváziu druhu od roku 1803

Reklama
Cikády (Zdroj: WIkimedia Commons/ Martin Nielsen, M.Nielsen Photo)

Časti Spojených štátov sa v týchto dňoch stretávajú s prívalom hlučného okrídleného hmyzu, ktorý pokrýva stromy či chodníky.

Záplava cikád je tento rok mimoriadne veľká, pretože sa zároveň roja dve potomstva s rôznymi dĺžkami životného cyklu. Epicentrom vzácneho úkazu je štát Illinois, kde sa teritóriá dvoch druhov stretávajú, píše portál ČT 24.

„Vidíme niečo biblické,“ popísal udalosť biológ Gene Kritsky. Periodicky sa vracajúci hmyz sleduje už 50 rokov, napriek tomu ho ohromilo, keď pozoroval, ako sa v lese na sever od Chicaga tiesnilo až päť miliónov cikád. „Veci, ktoré som videl tentoraz, som nikdy predtým nevidel,“ dodal.

USA zažívajú inváziu cikád, akú naposledy zaznamenali v roku 1803. Na juhu a v centrálnej časti krajiny sa liahne potomstvo označované rímskou číslicou XIX, ktoré sa roja vždy po 13 rokoch života v krajine, severnejšie sa zase začali objavovať zástupcovia potomstva XIII, ktorého životný cyklus trvá 17 rokov, pričom v centrálnom Illinois sa oba úkazy prekrývajú. Celkom sa do vzduchu, na stromy a do kontaktu s ľuďmi vydávajú bilióny cikád, uvádza agentúra AP.

Nie je to len zaujímavý pohľad – tento fenomén je totiž predovšetkým sluchový. Cikády sú veľmi hlasné. Na niektorých miestach v Illinois hluk dosiahol 100 decibelov, čím sa vyrovnal hlasitosti kosačky na trávu alebo motocykla. Na porovnanie, štart lietadla má hlučnosť asi 120 decibelov. Samce cikád sa pri rojení snažia svojim bzukotom prilákať samičku a neprestávajú na seba upozorňovať, kým nedostanú signál na párenie. A to môže trvať aj týždne.

Do štátu pri Michiganskom jazere rojenie pritiahlo mnohých turistov. Riaditeľ prírodného parku Lincoln Memorial Garden pri meste Springfield Joel Horwedel v areáli umiestnil mapu USA, aby návštevníci mohli vyznačiť, odkiaľ prišli. Bol však príliš skromný. Na spodku mapy následne pribudla kolónka „mimo USA“, kde ľudia napísali niekoľko európskych krajín alebo Japonsko.

Mnohým ľuďom sa cikády hnusia a pre obyvateľov s fóbiou z hmyzu môže rojenie znamenať, že celé dni nevychádzajú z domu. Všeobecne sú ale cikády neškodné, ľudí nehryzú ani nebodajú, iba po ich párení zostáva zem pokrytá trochu smradľavými telíčkami. Zároveň sú cikády ideálnym zdrojom obživy pre vtáctvo a v posledných rokoch sa dostávajú aj na jedálničky amerických reštaurácií.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie