fbpx

Vláda precitla. Premlčacie doby pri znásilnení neskráti

Reklama
Zdroj: FOTO TASR/Martin Baumann

Pri trestných činoch, akými sú znásilnenie a sexuálne zneužívanie, by sa mali uplatňovať doterajšie premlčacie doby, a to 20 rokov. Vyplýva to z novely Trestného zákona, ktorú vo štvrtok 22. februára odsúhlasila vláda. Zároveň navrhuje parlamentu schváliť úpravu v skrátenom legislatívnom konaní.

Poslanci schválili na začiatku februára spornú novelu Trestného zákona. Za bolo všetkých 78 prítomných poslancov za strany Smer, Hlas a SNS. Okrem zmien pri ekonomických trestných činoch koalícia zmenila aj premlčaciu lehotu pri znásilnení, pri závažnejšej forme skutku aj pri násilí na deťoch. Opozícia vtedy kritizovala vládu, že si pripravila amnestiu pre svojich ľudí a napľula do tváre znásilneným ženám.

„Premlčacia lehota začne plynúť momentom znásilnenia tej ženy. Tak asi o tom vie, všimne si to, keď ju niekto znásilní, a môže ten trestný čin nahlásiť,“ obhajoval skrátenie premlčacích lehôt novovymenovaný poslanec za Smer Richard Glück počas rokovania o Trestnom zákone.

Neskôr premlčaciu lehotu obhajoval aj premiér Robert Fico (Smer-SD) tým, že v rokoch 1961 až 2005 bola desať rokov, potom ju vláda Mikuláša Dzurindu zvýšila na 20 rokov. Tvrdil, že opozícia nemá k tejto téme dostatok argumentov a spustila preto emotívne divadlo.

Ficov kabinet napokon ustúpil

„Uvedomujúc si spoločenskú objednávku, cieľom predkladaného návrhu zákona je, aby pri trestných činoch proti životu a zdraviu, trestných činoch proti slobode a ľudskej dôstojnosti, trestných činoch proti rodine a mládeži a trestných činoch proti iným právam a slobodám zostala zachovaná doterajšia právna úprava zániku trestnosti v dôsledku premlčania,“ ozrejmilo ministerstvo spravodlivosti.

Pri trestných činoch by sa teda mali uplatňovať doterajšie premlčacie doby, a to najmä 20-ročná doba v prípade zločinov, za ktoré Trestný zákon dovoľuje uložiť trest odňatia slobody najmenej desať rokov. Medzi takéto zločiny patria najmä vražda, zabitie, ublíženie na zdraví, hrubý nátlak, zavlečenie do cudziny, znásilnenie, sexuálne násilie, sexuálne zneužívanie, týranie blízkej osoby a zverenej osoby, obchodovanie s ľuďmi, únos a výroba detskej pornografie, informuje TASR.

Vláda navrhuje účinnosť úpravy od 15. marca, čiže k rovnakému dátumu, ku ktorému má nadobudnúť účinnosť „veľká novela“ Trestného zákona schválená 8. februára.

„Formálno-právne sa tak zamedzí tomu, aby nastalo premlčanie trestného stíhania v prípade plynúcich premlčacích dôb vymedzených trestných činov, respektíve zamedzí sa tak skráteniu premlčacej doby v prípade týchto trestných činov do budúcna,“ vysvetlil vládny kabinet.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie