Všetci ich majú tony, ale u teba sa im nedarí: Prečo všetkým cukety rastú a tebe nie?

Ilustračný obrázok. Zdroj: Pixabay.com
Reklama

Všetkým okolo rastie cuketa ako burina, len tebe nie? Cuketa je rastlina, ktorú dokážu bez problémov vypestovať aj úplní začiatočníci, a potom celé leto jej plody len rozdávajú, lebo nevedia, čo s nimi. No stáva sa, že rastlina plody nerodí. Pravda.sk informuje, prečo.

 

Cuketa je vzdialenou príbuznou klasickej tekvice. Pôvodom pochádza zo Strednej Ameriky, odkiaľ počas 15. storočia doputovala aj k nám do Európy.

Môže sa stať, že rastlina nebude rásť, aj keď ju podseješ aj niekoľkokrát. Dôvodov môže byť viac, no väčšinou sú úplne jednoduché.

 

Prečo cukety vôbec nevyklíčili?

Môže ísť o nekvalitné osivo alebo o osivo, ktoré si mal už dlhší čas nesprávne uskladnené, čím stratilo svoju klíčivosť. Okrem toho, chlad a nadmerná vlhkosť počas obdobia sejby môžu spôsobiť zahnívanie semien. A pridáme aj tretí dôvod, ktorý sa tento rok pravdepodobne týkal nás – nedostatočne vyzretý hnoj. Cukety sú veľmi náročné na množstvo živín, preto ich sejeme do hniezd obohatených kompostom. Nedostatočne vyzretý hnoj môže postupne spáliť klíčiace rastliny.

 

Desiatky kvetov, ale žiadne plody?

V tomto prípade sa zameraj na typy kvetov, ktoré sa nachádzajú na rastlinách. Tekvice, vrátane cukiet, sú jednodomé a rôznopohlavné rastliny, čo znamená, že na každej rastline by si mal nájsť:

Samostatne rastúce samičie kvety, ktoré sa vyznačujú krátkou stopkou a malým semeníkom. Ak sú tieto kvety opelené a následne oplodnené, postupne sa na nich vytvoria základy budúcich plodov.

 

 

Samostatne rastúce samčie kvety, ktoré majú dlhú tenkú stopku a obsahujú peľ. Tieto samčie kvety sú zodpovedné za poskytovanie peľu potrebného na opelenie samičích kvetov.

 

V chladnom, daždivom počasí alebo naopak pri veľmi suchých a horúcich podmienkach nemusí dochádzať k efektívnemu opeleniu, ktoré vyžaduje prítomnosť hmyzu. V týchto podmienkach je hmyz menej aktívny a peľ v teple môže zasychať. Na bohato kvitnúcej rastline bez plodov pravdepodobne prevládajú samčie kvety. Ak chceš rastline pomôcť s opelením, môžeš hmyz nahradiť vy. Opatrne odrež samčí kvet, odstráň z neho okvetné lístky, čím odkryješ tyčinky s peľom. S takto pripraveným „štetčekom“ prechádzaj po bliznách samičích kvetov.

Úplne neduživé rastliny alebo zelená džungľa listov?

Cuketa je rastlina, ktorá miluje teplo a vyžaduje slnečné svetlo, kyprú a výživnú pôdu, ako aj neustály prísun vlahy. Ak má cuketa zabezpečené vhodné stanovište a pôda je dobre pripravená pred sejbou, rastie prakticky sama a poskytuje tak bohatú úrodu, že možno nebudeš stíhať spracovávať všetky plody. Naopak, ak rastlina nemá ideálne podmienky, môže trpieť. Napríklad, ak je vysadená pod korunami stromov, v suchom tieni budov, alebo v terénnych priehlbinách, kde sa po výdatnej letnej búrke dlho zadržiava voda. Cuketa totiž uprednostňuje vlhkú, ale priepustnú pôdu, nie ťažkú a dlhodobo podmáčanú.

 

Zopár prvých plodov a dosť?

 

Ak cukety počas sezóny, aj keď ste vylúčili všetky uvedené dôvody neúrody, náhle prestanú vytvárať nové kvety a zakladať plody, môže byť problémom vyčerpanie dostupných živín. Cukety sú rastliny, ktoré neustále potrebujú veľké množstvo živín. Tvoria množstvo plodov a bujnú nadzemnú hmotu listov, čo si vyžaduje veľa energie. Túto energiu musia pravidelne dopĺňať. Neboj sa počas sezóny pridať trochu kompostu alebo použiť hnojivo bohaté na dusík, ako je pripravované z pŕhlavy dvojdomej alebo kompostový výluh.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti