fbpx

Výbor EP podporil nové právne predpisy o zaistení majetku z trestnej činnosti

Reklama
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová (uprostred) vystupuje s príhovorom pred poslancami Európskeho parlamentu v Štrasburgu v stredu 19. októbra 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák *** Local Caption *** pracovná návšteva príhovor plénum prejav europoslanci
Zdroj foto: TASR

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) z Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) v utorok v Bruseli odobrili nové právne predpisy o zaistení majetku z trestnej činnosti. Cieľom je zabezpečiť jeho rýchle a efektívne operácie všade na území EÚ a rýchlejšie odškodnenie obetí. Informuje o tom spravodajca TASR.

Za návrh sa vyslovilo 50 poslancov LIBE, jeden bol proti a štyria sa hlasovania zdržali. Zároveň schválili rokovania o tejto smernici s ostatnými inštitúciami EÚ v rámci takzvaného trialógu.

V porovnaní s existujúcou legislatívou by sa nová smernica vzťahovala aj na obchodovanie so strelnými zbraňami, určité trestné činy spáchané v rámci zločineckej organizácie a na porušovanie sankcií EÚ.

Poslanci navrhujú zahrnúť do jej znenia aj nezákonné obchodovanie s jadrovým materiálom, trestné činy spadajúce pod jurisdikciu Medzinárodného trestného súdu, nezákonné zhabanie lietadiel a lodí a sabotáže.

Podľa poslancov LIBE nové pravidlá zaplnia existujúce právne medzery a zabezpečia rýchle zmrazenie aktív. V rámci zefektívnenia cezhraničných vyšetrovaní má smernica zosúladiť právomoci orgánov pre vyhľadávanie nelegálneho majetku a zabezpečiť im prístup k informáciám (registre skutočných vlastníkov, cenné papiere, colné údaje, ročné finančné výpisy spoločností).

Poslanci chcú počas rokovaní presadiť, aby obete boli odškodnené ešte pred konfiškáciou takéhoto majetku, najmä v cezhraničných prípadoch, a umožniť použitie skonfiškovaného majetku pre sociálny alebo verejný záujem.

V rokoch 2010 – 2014 bolo v EÚ zmrazených len 2,2 percenta príjmov z trestnej činnosti a len 1,1 percento bolo úradne skonfiškovaných.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie