„Na rozdiel od mnohých iných štátov nedovoľuje zvýšenie ceny, aj keď referenčné ceny v ostatných krajinách vrástli. Efekt nižšej atraktivity nášho relatívne malého trhu pre dodávateľov liekov ešte umocňuje aj fakt, že Slovensko je veľmi často referenčnou krajinou pre určovanie cien v ostatných krajinách EU,“ vysvetlil.
Zachar poznamenal, že k lepšej dostupnosti by pomohla úprava slovenského systému medzinárodného referencovania cien liekov. „Jedným z prvých riešení by mohlo byť umožnenie zvýšenia ceny pre najlacnejšie lieky z generifikovaných skupín liečiv, ak sa v referenčných troch najlacnejších krajinách cena lieku v priemere zvýšila,“ dodal.
Asociácia pre generické a biosimilárne lieky (GENAS) považuje za nevyhnutné odstrániť najväčšie legislatívne bariéry. Podľa jej prezidentky Terézie Szádockej treba zosúladiť externé referencovanie podľa medzinárodného odporúčania EURIPID, umožniť zvýšenie ceny lieku prostredníctvom referencovania a zrušiť „nesystémovú“ výnimku z fixného doplatku, ktorá bráni penetrácii generických a biosimilárnych liekov na slovenskom trhu.
„Biologicky podobné lieky prispievajú k rozvoju konkurenčného prostredia na farmaceutickom trhu, a tým pomáhajú k budovaniu udržateľného financovania zdravotnej starostlivosti, preto je potrebné skrátiť dobu procesu stanovovania cien a úhrad biologicky podobných liekov,“ skonštatoval Tomáš Tesař z Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) v reakcii poukázalo, že ide o komplexnú tému, ktorá si vyžaduje súbor opatrení. V súčasnosti môžu podľa neho výrobcovia využívať napríklad nástroj osobitnej cenovej regulácie.
„Na základe zvýšených výrobných nákladov môžu žiadať o zvýšenie ceny, ktorá sa platí,“ priblížila hovorkyňa rezortu Petra Lániková. Avizovala, že v blízkej budúcnosti budú pripravovať aj ďalšie opatrenia, aby bolo pre výrobcov atraktívnejšie vstupovať na slovenský trh.