fbpx

Zbrane síce nakúpili, ale žiadne neprišli. Ukrajina rieši korupčný škandál

Na snímke prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová diskutujú na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) vo švajčiarskom Davose v utorok 16. januára 2024. Zdroj: TASR/AP

Päť vysoko postavených úradníkov ministerstva obrany a šéfov pridružených spoločností je na Ukrajine vyšetrovaných v korupčnej kauze. Ukrajinská bezpečnostná služba uviedla, že ide o zákazku v prepočte za takmer 37 miliónov eur.

SBU vyšetruje päť vysoko postavených osôb na ministerstve obrany a u dodávateľa zbraní. Kauza sa pravdepodobne týka zákazky z augusta 2022 na 100 000 mínometných granátov.

Platba bola vykonaná vopred a časť prostriedkov bola prevedená do zahraničia. Zbrane však dodané neboli. Posledné informácie z vyšetrovania zatiaľ tvrdia, že na sprenevere sa podieľajú bývalí aj súčasní vysoko postavení úradníci ministerstva obrany a šéfovia pridružených spoločností.

Jeden z podozrivých bol zadržaný pri pokuse opustiť Ukrajinu, v súčasnosti je vo väzbe. Ukrajinský generálny prokurátor povedal, že ukradnuté finančné prostriedky boli zabavené a budú vrátené do rozpočtu na obranu.

Podľa rebríčka korupcie organizácie Transparency International z roku 2022 sa Ukrajina umiestnila na 116. mieste zo 180 krajín. Protikorupčné úsilie zaradil do svojho politického programu najmä prezident Zelenskyj. V súčasnosti sa začínajú objavovať výsledky, keďže Ukrajina je jednou z desiatich krajín, ktoré v rebríčku Transparency International neustále stúpajú. Za desať rokov sa posunula až o 28 miest.

Práve korupcia zohrávala v minulosti hlavnú prekážku v snahách Ukrajiny o vstup do Európskej únie.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie