fbpx

Žiadna hudba, žiadne západné účesy: Správa OSN ODHAĽUJE život pod HRÔZOVLÁDOU Talibanu

Reklama
Reštrikcie Talibanu vyzerajú aj takto. Zahalené tváre figurín v obchodoch a obmedzovanie práv žien. Zdroj: Getty Images

Nová správa OSN odhaľuje, ako vyzerá každodenný život v Afganistane, štáte ovládanom teroristickou organizáciou Taliban. Obyčajné veci ktoré robíš každý deň, ako počúvanie hudby, fajčenie vodnej fajky alebo účesy „západného“ štýlu sú v tejto krajine podľa OSN predmetom trestania, píše CNN.

Tzv. „morálna polícia“ Talibanu dlhodobo porušuje ľudské práva, pričom sa zameriava hlavne na ženy a mladé dievčatá. Vytvára tým atmosféru strachu a zastrašovania, uvádza v správe Asistenčná misia OSN v Afganistane (UNAMA), ktorá bola zverejnená v utorok.

Ministerstvo propagácie cnosti a prevencie nerestí (MPVPV), ktoré zriadil po nástupe k moci v roku 2021 Taliban, má za úlohu vydávať zákony a presadzovať prísny výklad islamského práva. Tieto výklady zahŕňajú napríklad zákaz činností považované za „neislamské“ vrátane zobrazovania podobizní ľudí a zvierat a oslavovanie dňa sv. Valentína. Okrem toho správa uvádza, že pokyny Talibanu sa vydávajú v rôznych podobách – často len ústne – a presadzujú sa nedôsledne a nepredvídateľne.

Keď sa Taliban v auguste 2021 bleskovo vrátil k moci po chaotickom stiahnutí vojsk USA po dvoch desaťročiach vojny z Afganistanu, radikálna islamistická skupina sa zrejme chcela dištancovať od svojho predchádzajúceho obdobia vlády v 90. rokoch a prezentovala sa ako umiernenejšia. V správe sa však uvádza, že mnohé pravidlá z tohto obdobia boli obnovené a to aj napriek predchádzajúcemu prísľubu Talibanu, že bude rešpektovať práva žien v rámci noriem „islamského práva“.

Od 15. augusta 2021 do 31. marca 2024 OSN zdokumentovala najmenej 1 033 prípadov, keď príslušníci Talibanu použili násilie na presadenie svojich pravidiel.

„MPVPV má de facto široký mandát a používajú sa rôzne metódy presadzovania vrátane slovného zastrašovania, zatýkania a zadržiavania, zlého zaobchádzania a verejného bičovania,“ uvádza sa v správe, ktorá bola zostavená na základe verejných oznámení a zdokumentovaných správ o porušovaní ľudských práv.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie