fbpx

Zomrel japonský miliardár Jano. Spopularizoval koncept dolárových diskontov

Reklama
V 80 rokoch zomrel na zlyhanie srdca japonský miliardár Hirotake Jano, zakladateľ spoločnosti Daiso Industries. Zdroj: japantimes.co.jp

V 80 rokoch zomrel na zlyhanie srdca japonský miliardár Hirotake Jano, zakladateľ spoločnosti Daiso Industries. Vo vlasti pomohol spopularizovať koncept dolárových diskontov, informoval server CNN. Jano zomrel už minulý pondelok, spoločnosť o jeho úmrtí informovala až tento pondelok.

Podnikateľov majetok agentúra Bloomberg podľa svojho rebríčka miliardárov vyčíslila približne na 1,9 miliardy dolárov.

Jano pracoval po dokončení vysokej školy v rôznych zamestnaniach. Po piatich rokoch si otvoril malý obchod, v ktorom predával výrobky za 100 jenov, čo vtedy zodpovedalo približne 30 centom. V roku 1977 potom založil firmu a pomenoval ju Daiso, čo v preklade znamená „vytvoriť niečo veľké“.

Reťazec teraz pôsobí po celom svete. Ponúka najrôznejšie drobnosti a potreby pre domácnosť, vrátane papierenských výrobkov a občerstvenia, väčšinou za cenu nižšiu ako jeden dolár (necelé euro) za kus. Rozrástol sa na maloobchodné impérium, ktoré malo podľa svojich internetových stránok ku koncu minulého roka viac ako 4 360 obchodov po celom Japonsku a vyše 990 pobočiek v zahraničí.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie