fbpx

Ako predísť astme? Vedci upiekli TENTO špeciálny chlieb

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: Pixabay, Freepik

Pacientov s astmou celosvetovo čoraz viac pribúda, najviac ňou trpia ľudia v západnej Európe a Austrálii. Ochorenie sa vyskytuje v totožnej miere u mužov a žien a môže sa prejaviť v každom veku. Brazílski vedci sa pokúšajú vyvinúť špeciálny chlieb, ktorý môže predísť astme.

Hoci by sa mohlo zdať, že o ingrediencii sa verejnosť tak skoro nedozvie, skupina vedcov z Brazílie si recept na jeho upečenie nechala patentovať a vydala aj v odbornom časopise Current Developments in Nutrition. Pečivo obsahuje kmeň pivovarských kvasníc Saccharomyces cerevisiae UFMG A-905, ktorý má probiotické vlastnosti. Pri pokuse na myšiach sa preukázalo, že tlmí príznaky astmy.

Astma je jedným z najčastejších ochorení na svete a v Brazílii trápi približne dvadsať miliónov ľudí. Na Slovensku ňou trpí zhruba tri až päť percent populácie dospelých a približne sedem percent detí. Podľa portálu zdravoteka.sk, až polovicu prípadov tohto ochorenia u dospelých ľudí spúšťa iné alergické ochorenie a iné vírusové ochorenie dýchacích ciest u detí. Veľkú rolu zohráva aj genetika bez ohľadu na vek či pohlavie.

Otestovali tri druhy pečiva

Pacientom s astmou môže prospieť príjem probiotík práve vďaka súvislosti s črevným mikrobiómom. Tieto prospešné baktérie sa ľuďom obvykle podávajú samostatne alebo zmiešané s mliečnymi výrobkami, ako je mlieko, jogurt a kefír. Teoreticky ale nič nebráni použitiu ani iných nosičov, čo je vhodné u pacientov, ktorí trpia intoleranciou laktózy alebo alergiou na mliečne bielkoviny.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie