fbpx

Bittó Cigániková: Musíme oceniť, že Fico prišiel povedať Dolinkovej, čo má robiť

Reklama
Poslanci parlamentu Jana Bittó Cigániková a Tomáš Szalay. Zdroj: FB/ Janka Bittó Cigániková

Strana SaS kritizuje súčasné vedenie rezortu zdravotníctva za to, že nič nerobí. Vyčíta mu zlú komunikáciu, nerealizovanie viacerých potrebných zmien či ustupovanie koaličnej SNS. Informujú o tom poslanci parlamentu Jana Bittó Cigániková a Tomáš Szalay zo strany SaS na pondelkovej tlačovej konferencii.

Niektoré zámery, ktoré predstavil premiér Robert Fico po pondelkovom kontrolnom dni na ministerstve zdravotníctva, vítajú.

„Ministerka Zuzana Dolinková nekoná dostatočne v mnohých témach. Skôr by som sa, naopak, možno opýtal, že ako koná a čo zatiaľ urobila. Zatiaľ sme len navýšili peniaze, ktoré ľudia platia do zdravotníctva a odložili platnosť zákonov alebo účinnosť zákonov o rok.  Nerobí sa nič v témach, ako napríklad pediatria,“ poznamenal Tomáš Szalay.

Poslanci šéfke rezortu odovzdali návrhy s viac ako 100 opatreniami, ktoré možno okamžite realizovať. „Túto situáciu nevyužila,“ podotkla Bittó Cigániková.

Ministerke vyčítala napríklad, že sa ešte nezaviedla interrupčná tabletka.

Poslanci skritizovali aj zmeny v projektovom tíme pri výstavbe novej martinskej nemocnice. Zároveň skritizovali, že vedenie rezortu zdravotníctva ustupuje koaličnej SNS. V tejto súvislosti poukázali napríklad na zrušenie štandardného postupu pre starostlivosť o osoby s transsexualizmom.

Nové zámery premiéra

SaS zároveň víta viaceré zámery, ktoré v pondelok predstavil premiér Fico.

„Musíme oceniť, že Fico prišiel povedať Dolinkovej, čo má robiť,“ skonštatovala Bittó Cigániková. Politici súhlasia s tým, že nemocnice možno oddlžovať, len ak sa budú robiť systémové opatrenia.

Skritizovali, že opatrenia nepredstavili. Treba sa podľa nich rozprávať o transformácii nemocníc na akciové spoločnosti, dlhovej brzde nemocníc, spoluúčasti pacientov či úprave platov vedenia a zamestnancov. „My sme pripravení im v týchto odvážnych a systémových opatreniach, o ktorých hovoríme roky, pomáhať. Pokiaľ to neurobia, my na ďalšiu schôdzu podáme rad zákonov, ktoré budú práve systémové a mali by byť podmienkou oddlženia,“ dodala poslankyňa.

Poslanci zároveň ocenili audit zmlúv vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni. Privítali aj zámer novej nemocnice v Prešove či rokovanie s lekárskymi fakultami o spôsobe prerozdelenia financií. Upozornili aj na potrebu zmeny vzdelávania sestier. Súhlasia tiež s potrebou dialógu s jednotlivými hráčmi v zdravotníctve.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie