fbpx

Čaputová vyzdvihla význam summitu RE, na Island s ňou pricestoval aj Pavel

Reklama
Zdroj foto: facebook/zcaputova

Prezidentka SR Zuzana Čaputová označila v utorok sa začínajúci summit Rady Európy (RE) na Islande za dôležitý a historický, keďže sa na ňom po 18 rokoch stretnú vrcholní predstavitelia 46 európskych krajín. Uviedla to v utorok na palube slovenského vládneho špeciálu počas medzipristátia v Kodani.

Ako zdôraznila, hlavnou témou summitu bude obrana demokracie, ktorá v súčasnosti v Európe i na celom svete čelí mnohým interným, ale aj externým tlakom. Lídri členských krajín RE budú diskutovať aj o pomoci Ukrajine, dodala.

Prezidentka absolvuje na Islande aj mnohé bilaterálne stretnutia a rokovania. „Chcem uistiť našich partnerov, že včera (v pondelok) vymenovaná vláda odborníkov predstavuje kontinuitu spoľahlivého partnera, pokiaľ ide o zahraničnopolitickú orientáciu SR,“ povedala.

Spolu s Čaputovou odcestovala z Bratislavy slovenským vládnym špeciálom aj slovinská prezidentka Nataša Pircová Musarová. Počas medzipristátia v Kodani sa k nim pripojil aj prezident ČR Petr Pavel.

Tento nápad vznikol ešte pri Čaputovej prvom rokovaní s Pavlom. „Dohodli sme sa, že okrem iného z ekologických, ale aj z ekonomických dôvodov budeme zdieľať naše cesty,“ ozrejmila. Dodala, že prezident ČR ju v júli zoberie na summit Severoatlantickej aliancie do Vilniusu.

Prezidenti ďalších krajín sa po informácii o tomto pláne ozvali, či by sa nemohli tiež pridať, uviedla Čaputová. Zároveň dodala, že jej slovinská kolegyňa sa k nej pripojila, pretože mala pokazené lietadlo. „Naspäť pôjdeme ešte v rozšírenejšej zostave,“ povedala s tým, že okrem Pavla s ňou zo summitu má odcestovať aj rakúsky prezident Alexander Van der Bellen a najvyššia predstaviteľka Moldavska Maia Sanduová.

Pavel považuje takúto spoločnú cestu za rozumné riešenie, ktoré je výhodné z ekologického i ekonomického pohľadu. „Máme tri hodiny letu, čo je exkluzívne, pretože nemusíme odpovedať na žiadne telefonáty, viesť žiadne rokovania. Máme veľa času, aby sme prebrali všetko, čo potrebujeme,“ povedal Pavel po rozhovore so slovenskou prezidentkou.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie