fbpx

V Česku už epidémia začína, nevyhne sa ani Slovensku. Tohtoročná vlna covidu bude iná

Zdroj: FOTO TASR/DPA

S nástupom zimnej sezóny rastie počet chorých na chrípku, ale aj na covid-19. Tichý vírus sa šíri aj bez toho, aby sme si to sami uvedomovali. Zatiaľ čo situácia v Českej republike je alarmujúca, na Slovensku sa väčšina chorých už testovať nechodí. Čísla nakazených však v oboch krajinách prudko narastajú.

Zdalo sa, že covid-19 je už minulosťou, počet nakazených však v jednotlivých krajinách Európy rastie. Výnimkou nie je ani susedná Česká republika. Od minulého týždňa tu totiž zaznamenali nárast v počte prípadov ochorení dýchacích ciest o 13 %, chrípkové ochorenia vzrástli až o 125 %, informuje Nový Čas.

Hygienická služba ČR na sociálnej sieti X uviedla, že Česko je na začiatku epidémie. Svedčia o tom aj narastajúce počty pozitívnych testov na covid-19. Kým v septembri bolo pozitívne testovaných 199 ľudí, v októbri ich bolo už 857. V súčasnosti ministerstvo zdravotníctva eviduje k 27. novembru vyše 2 800 pacientov s ochorením covid-19, čo je najviac za posledný rok a pol.

„Hodnoty zodpovedajú sezónnemu obdobiu. Pri chrípkových ochoreniach dosahujú hranice začiatku nepriaznivej epidemiologickej situácie,“ vysvetľujú hygienici.

Minister zdravotníctva Vlastimil Válek vyzval občanov, aby túto situáciu nepodcenili a dali sa zaočkovať proti chrípke aj proti koronavírusu. Zároveň dodal, že obe očkovania sa dajú aplikovať v jeden deň, pričom vakcíny neminú ani jeho, informuje portál Teraz.sk.

Slováci si na COVID-19 už zvykli

Počet pozitívnych laboratórnych testov stúpa posledné týždne aj u nás. K 28. novembru bolo na Slovensku podľa údajov portálu korona.gov.sk 598 pozitívne testovaných ľudí, pričom v nemocniciach bolo pre toto ochorenie hospitalizovaných už 303 pacientov.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie