fbpx

Dubaj postaví nové letisko. Jeho kapacita láme rekordy, bude najväčšie na svete

Reklama
Na snímke letisko DXB v Dubaji. Zdroj: Lietanie.eu.

Dubajské medzinárodné letisko, ktoré je najvyťaženejšie na svete, sa čiastočne presunie na druhé, rozľahlé letisko v  južnej časti púšte. Malo by sa tak stať v priebehu nasledujúcich 10 rokov, projekt má hodnotu takmer 33 miliárd eur, informuje AP.

Informáciu oznámil v nedeľu vládca krajiny. Oznámenie šejka Mohammeda bin Rašída Al Maktúma predstavuje najnovšiu kapitolu v oživení jeho diaľkového prepravcu Emirates po pandémii koronavírusu na medzinárodnej úrovni. Plány na presun prevádzky letiska známeho ako DXB na medzinárodné letisko Al Maktoum v Dubaji World Central sa rozoberajú už roky, avšak oneskorili sa v dôsledku hospodárskej krízy z roku 2009.

„Budujeme nový projekt pre budúce generácie, čím zabezpečujeme nepretržitý a stabilný rozvoj pre naše deti a ich deti,“ uviedol šejk Mohammed v online vyhlásení.

„Dubaj bude svetovým letiskom, jeho prístavom, mestským uzlom a novým globálnym centrom.“

Kapacita letiska bude rekordná

Letisko Al Maktoum sa nachádza zhruba 45 kilometrov od DXB a počas pandémie ochorenia COVID-19 slúžilo ako parkovisko pre poschodové Airbusy A380 a ďalšie lietadlá spoločnosti Emirates. Odvtedy sa pomaly vracia k životu. Je tiež hostiteľom dubajského leteckého veľtrhu, ktorý sa koná každé dva roky.

Po úplnom uvedení nového terminálu do prevádzky bude mať letisko Al Maktoum kapacitu 260 miliónov cestujúcich ročne, čo bude najviac na svete a oveľa viac ako súčasné medzinárodné letisko v Dubaji. Prvá fáza projektu má byť hotová do 10 rokov s kapacitou pre 150 miliónov cestujúcich ročne, píšu Topky.sk.

Šejk taktiež ozrejmil, že nový projekt ponúkne bývanie miliónom ľudí. Avšak bežný človek sa k nemu až tak ľahko nedostane.

„Keď postavíme celé mesto okolo letiska na juhu Dubaja, bude nasledovať dopyt po bývaní pre milión ľudí,“ povedal dubajský vládca. „Bude hosťovať popredné svetové spoločnosti v sektoroch logistiky a leteckej dopravy.“

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie