Verstappen triumfoval v Monaku spôsobom štart – cieľ, 2. Alonso, 3. Ocon

EBE 51 Monako - Nede¾òajšiu Ve¾kú cenu Monaka seriálu F1 odštartuje z prvej pozície holandský pretekár Max Verstappen (na snímke). Úradujúci majster sveta na svojom Red Bulle zajazdil najrýchlejší èas v sobotnej kvalifikácii 27. mája 2023 a získal svoju prvú pole position na tejto trati. FOTO TASR/AP Red Bull driver Max Verstappen of the Netherlands sits in his car in the pitlane during the Formula One qualifying session, at the Monaco racetrack, in Monaco, Saturday, May 27, 2023. The Monaco Formula One race will be held on Sunday. (Christian Bruna, Pool Photo Via AP)

Zdroj foto: TASR

Holanďan Max Verstappen z tímu Red Bull zvíťazil na Veľkej cene Monaka, šiestych pretekoch seriálu Holanďan Max Verstappen z tímu Red Bull zvíťazil na Veľkej cene Monaka, šiestych pretekoch seriálu MS F1 a zvýšil svoj náskok na čele priebežného poradia. Druhý prišiel do cieľa Španiel Fernando Alonso z Aston Martinu, tretí finišoval Francúz Esteban Ocon z Alpine.

Verstappen triumfoval spôsobom štart – cieľ, keď vyťažil zo svojej pole position. Stupne víťazov kopírovali výsledky kvalifikácie, Ocon obsadil tretíkrát v kariére pódiovú priečku. Pre 25-ročného Verstappena to bolo štvrté víťazstvo v sezóne a 39. v kariére. Výrazne ním navýšil náskok na čele priebežného poradia pred tímovým kolegom Sergiom Perezom, ktorý v Monaku obsadil nebodovanú priečku v druhej desiatke. Ich tím Red Bull je naďalej na čele Pohára konštruktérov. Výbornú formu v sezóne 2023 potvrdil druhým miestom Alonso, ktorý predtým štyrikrát obsadil tretiu priečku.

Víťaz kvalifikácie Verstappen si na štarte postrážil prvé miesto a pred druhým Alonsom a tretím Oconom nezaváhal. Do boxov takmer okamžite zašiel Verstappenov tímový kolega Perez, ktorý štartoval z 20. miesta. Verstappen si na úzkej trati Monte Carla pomerne rýchlo vytvoril dvojsekundový náskok na Alonsa a bez problémov sa držal na čele. V 11. kole sa Sainz pokúsil zaútočiť na Ocona, no po kontakte si poškodil predné krídlo. Pozície pretekárov boli dlho stabilizované bez náznakov predbiehacích manévrov. V 35. kole vrazil Perez do Magnussena a doplatil na to zničeným predným krídlom. Náskok Verstappena na Alonsa naďalej rástol a tretiu priečku si držal Ocon.

Zápletku pretekov pridal dážď, ktorý sa zintenzívnil od 53. kola. Pretekári po viacerých problémoch s udržaním monopostu na trati siahli k výmenám pneumatík, pričom zvolili najmä zelené zmesi do prechodných podmienok. Alonso najskôr prekvapujúco zvolil pneumatiky do sucha, no tie na viacerých príliš mokrých úsekoch trate nefungovali a následne znovu prezul. Vďaka výraznému náskoku nedoplatil na dve zastávky v krátkom slede a zaradil sa za Verstappena. Za stabilizovanou trojicou sa zoradili Mercedesy Hamiltona a Russella, no ten dostal 5-sekundovú penalizáciu za nebezpečný výjazd z boxov. Trestu sa nevyhol ani Hülkenberg, ktorý pôvodnú penalizáciu neabsolvoval správne a dostal ďalšiu. Po 57. kole odstúpil Stroll, ktorý na mokrej trati vrazil do bariéry. Viac šťastia mal Cunoda, ktorý tiež neudržal monopost na trati a skončil vo výbehovej zóne. Pretekári si svoje pozície do konca pretekov postrážili, nepokúšali sa o riskantné manévre a Verstappen napokon triumfoval s vyše 27-sekundovým náskokom.

Nasledujúce preteky F1 sú na programe už o týždeň 4. júna, keď sa na okruhu v Barcelone uskutoční Veľká cena Španielska. V kalendári sezóny 2023 pôvodne figurovalo 23 pretekov, no pre zaplavený región z nich vypadla VC Emilia Romagna v Taliansku.MS F1 a zvýšil svoj náskok na čele priebežného poradia.