Zlato je cenný kov, nielen kvôli jeho použitiu v šperkoch, ozdobných prvkoch a používa sa aj v menových systémoch.
Geológovia našli hotový poklad. Na mieste sa môže nachádzať okolo 1 000 ton drahého kovu, čo z neho robí najväčšie známe ložisko zlata na svete. To sa podarilo objaviť v provincii Hunan v strednej Číne, píše IFL Science.
Hodnotu zlata odhadujú na približne 83 miliárd dolárov (takmer 78,5 miliárd eur). Dostať sa k nemu však nie je jednoduchá záležitosť, keďže sa nachádza 2-3 tisíc metrov pod povrchom. Keďže je uložené na ťažko dostupných miestach, nie je prekvapujúce, že sa ho nikto nepokúša ťažiť.
Zásoby približne 300 ton zlata našli v hĺbke 2-tisíc metrov. Geológovia odhadujú, že ďalšie ložiská nájdu v hĺbkach 3-tisíc metrov, čím by získali celkovo 1 000 ton kovu.
„Mnohé vyvŕtané skalné jadrá vykazovali viditeľné zlato,“ povedal pre agentúru Xinhua Chen Rulin.
V dôsledku rôznych ekonomických a geologických faktorov je na ťažbu životaschopných len 10 percent ložísk zlata na planéte.
Na druhej strane má Čína bohaté skúsenosti na to, aby vedela, ako narábať s vecami. Východoázijský gigant je už teraz najväčším svetovým producentom zlata, hneď za Ruskom a Austráliou. V skutočnosti väčšina svetového získaného zlata bola vykopaná z týchto troch krajín.
Jedným z hlavných dôvodov, prečo má Čína toľko zlata v rámci svojich hraníc, je jej geológia. Veľká zemská masa leží na križovatkách viacerých tektonických platní, čo vedie k významnej geologickej aktivite. Aktivita vytvára podmienky potrebné na tvorbu ložísk zlata.
Spolu s domácimi ložiskami Čína kontroluje operácie ťažby zlata v častiach Afriky, ktorá je relatívne bohatá na kovy vďaka svojej jedinečnej geológii.
Zlato je cenný kov, nielen kvôli jeho použitiu v šperkoch, ozdobných prvkoch a používa sa aj v menových systémoch. Slúži tiež ako základný materiál pre počítače, komunikačné zariadenia, kozmické lode, motory prúdových lietadiel a iné technologické zariadenia.
Špekulovalo sa, že Čína v poslednom čase skupuje zlato a rozširuje svoje ťažobné podniky, aby sa pripravila na globálnu nestabilitu a znížila svoju závislosť od amerického dolára.