fbpx

Hovorme viac o férovosti, myslia si mladí ľudia (prieskum)

Reklama
Ilustračná snímka. Zdroj: FREEPIK/freepik

Pokiaľ sa na školách častejšie hovorí o férovosti, študenti vidia lepšie svoju budúcnosť či menej odpisujú. Ukazuje to prieskum z druhého ročníka projektu Férovka, ktorý prebiehal na stredných školách (SŠ).

Cieľom projektu je nízka tolerancia voči malým neférovostiam. Na konferencii z 15. februára 2024 to uviedla koordinátorka projektu Zuzana Vasičák Očenášová z Nadácie Zastavme korupciu.

V tomto ročníku, ktorý bežal od približne septembra 2022 do decembra 2023, sme spolupracovali s piatimi SŠ po celom Slovensku,“ priblížila koordinátorka. Každá z nich si identifikovala neférový jav alebo konanie, ktoré sa snažili posunúť k lepšiemu. „V spoločnej spolupráci sme prešli rokom a pol aktivít, debát, mentoringov a workshopov,“ avizovala.

Ako uviedla, po projekte urobili anonymný dotazník. Vyplynulo z neho, že nechuť študentov chodiť do školy súvisí s faktom, že účasť v škole si mnohokrát nespájajú s lepšou budúcnosťou. „Až 17 percent študentov uviedlo po skúsenosti s projektom ako motiváciu chodiť do školy vlastnú finančnú a profesijnú budúcnosť,“ poznamenala Vasičák Očenášová.

Po programe tiež podľa jej slov stúpol počet žiakov, ktorí odsudzujú odpisovanie a chodenie poza školu o viac ako desať percent. Pri otázke týkajúcej sa benefitov férového správania spomínali učitelia skôr dobrý pocit a čisté svedomie. „U žiakov sa objavili aj iné praktickejšie výhody, ako dobré uplatnenie či možnosť realizovať sa vo svete. Také benefity sa vo výpovediach učiteľov neobjavovali,“ dodala.

Prieskum sa realizoval na SŠ v Púchove, Košiciach, Dolnom Kubíne, Novákoch a Nitre. Zúčastnilo sa na ňom 38 učiteľov a takmer 200 žiakov, ktorým nadácia položila rovnaké otázky v novembri 2022 a následne v novembri 2023.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie