fbpx

Inaugurácia Pellegriniho do prezidentského úradu sa blíži. V porovnaní s rokom 2019 hostí čakajú zmeny

Reklama
Peter Pellegrini. Zdroj: TASR/František Iván

15.júna o 12.00 h prevezme prezidentský úrad Peter Pellegrini. V Redute sa v piatok (7. 6.) zišli zástupcovia Národnej rady SR, kancelárie hlavy štátu a bezpečnostných zložiek, aby pripravili inauguráciu. Program rozpočítali na minúty. V porovnaní s rokom 2019 hostí čakajú zmeny. Informuje rtvs.sk.

Slávnostnú schôdzu NR SR, na ktorej sa oficiálne stane prezidentom Peter Pellegrini, by mal viesť podpredseda parlamentu Peter Žiga.

„Keďže je to akcia, ktorú organizuje NR SR, tak som to chcel vidieť. Ako sú na tom prípravy, v akom stave to je, ako to bude vyzerať. Mám predtým dosť rešpekt, takže určite ma to zaujíma,“ povedal Žiga.

„Každú minútu zvoleného prezidenta od rána do večernej recepcie v podstate naplánovali. Je to už od 12.00 h riadne zvolený prezident SR, ktorý sa ujíma funkcie a začína mať aj svoje prvé protokolárne povinnosti,“ priblížil riaditeľ odboru protokolu Kancelárie NR SR Peter Vilčák.

Aj keď má ceremónia svoje predpísané pravidlá, chystajú sa aj drobné zmeny.

„Hlavne v dizajne samotného pódia alebo teda miesta, kde prebieha zloženie sľubu, čo sa týka vlajok, nastúpených vojakov, štátnych symbolov a kvetinovej výzdoby. V súčinnosti, samozrejme, aj s bezpečnostnými zložkami je všetko inštalované tak, ako to navrhol a schválil samotný zvolený prezident,“ hovorí Vilčák.

Inaugurácia bude sprevádzaná hudbou

Prezidentské sľuby sa skladajú tradične v Redute. Ich prvé kroky v úrade sprevádza hudba v podaní členov Slovenskej filharmónie.

„Pri príchode pani prezidentky to budú fanfáry, ktoré sú zo Suchoňovej opery Svätopluk. Aj pri odchode nového pána prezidenta to budú rovnaké fanfáry, zaznie táto hudba. Samozrejme, bude štátna hymna Slovenskej republiky,“ vysvetlil generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie Marián Turner.

Prezident následne absolvuje vojenskú prehliadku a od svojej predchodkyne si prevezme Grasalkovičov palác. Po privítaní pána prezidenta vojde s ním do prezidentského paláca, symbolicky mu odovzdá sídlo hlavy štátu, prejde sa kanceláriou a následne pán prezident vyprevadí pani prezidentku z paláca.

Medzi pozvanými sú poslanci Národnej rady SR, ale aj neúspešní kandidáti z prvého kola prezidentských volieb. Premiér Robert Fico sa inaugurácie nezúčastní kvôli zdravotnému stavu, informovala Markíza.

Z Reduty sa Pellegrini presunie do Dómu svätého Martina na slávnostnú omšu. V minulosti sa hlava štátu prešla peši po meste a podávala ruky aj ľuďom v meste. Po atentáte na premiéra túto časť programu zrušili.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie