fbpx

Irán sa zmocil izraelskej kontajnerovej lode. Viaceré krajiny varovali občanov, aby sa vrátili domov

Reklama
Irán zadržal izraelský tanker. Zdroj: Reprofoto/ RBC-Ukraine

Francúzsko, Austrália, Nemecko, Kanada, India či Česká republika. Tieto, ale aj ďalšie krajiny vydali alebo ešte sprísnili varovania pred cestovaním do Iránu, Izraela a ďalších krajín Blízkeho východu. Viacerí ministri zahraničia tiež vyzvali rodiny diplomatov, aby sa z Teheránu čím skôr vrátili.

K situácii sa pre TA3 vyjadrila aj riaditeľka komunikačného odboru Ministerstva zahraničných vecí Beatrice Szabóová:

„Situáciu v Iráne veľmi intenzívne sledujeme a sme v kontakte s naším zastupiteľským úradom, ktorý monitoruje situáciu priamo na mieste. Pre bezpečnosť našich diplomatov nebudeme naše postupy komunikovať verejne. Chceli by sme však vyzvať všetkých občanov SR, ktorí sa na tomto území v súčasnosti nachádzajú, aby dodržiavali všetky cestovateľské odporúčania pre vlastnú bezpečnosť. V prípade potreby, aby neváhali kontaktovať naše veľvyslanectvo v Teheráne.“

Dôležitá námorná cesta pre vývoz ropy

Iránske Revolučné gardy v blízkosti Hormuzského prielivu zadržali kontajnerovú loď spojenú s Izraelom, keďže napätie na Blízkom východe stúpalo, uviedli iránske štátne médiá.

Iránska štátna tlačová agentúra IRNA oznámila, že špeciálna jednotka námorných síl Revolučných gárd pomocou vrtuľníka obsadila loď MCS Aries. MSC Aries je spojený s londýnskym Zodiac Maritime, ktorý je súčasťou Zodiac Group izraelského miliardára Eyala Ofera, informuje Euronews. Operácia sa uskutočnila neďaleko pobrežia Spojených arabských emirátov. MCS Aries bola následne nasmerovaná k teritoriálnym vodám Iránu.

Blízky východ sa pripravil na prípadnú odvetu Teheránu po údajnom izraelskom útoku začiatkom tohto mesiaca na budovu iránskeho konzulátu v Sýrii, pri ktorom zahynulo 12 ľudí.

Medzi mŕtvymi bol aj vysoký generál IRGC, ktorý kedysi velil expedičným silám Quds

Izraelská vojna proti Hamasu v pásme Gazy má medzitým 6 mesiacov a rozdúchava desiatky rokov trvajúce napätie v celom regióne. Keďže do bojov sú zapojené aj Iránom podporované sily ako Hizballáh v Libanone a jemenskí povstalci Houthi, hrozí, že akýkoľvek nový útok na Blízkom východe prerastie tento konflikt do širšej regionálnej vojny.

Izraelská armáda na sociálnej sieti X uviedla, že MSC Aries sa plaví pod vlajkou Portugalska a má izraelských vlastníkov, píše agentúra DPA.

Bezpečnostná služba Ambrey sa odvolala na videozáznam, na ktorom sa najmenej tri osoby spúšťajú po lane z vrtuľníka na kontajnerovú loď. Ambrey pripomenula, že takéto metódy používajú iránske Revolučné gardy.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie