fbpx

Je dôvod báť sa na Slovensku o slobodu slova? Vláda si striktne vyberá, s kým hodlá komunikovať

Zdroj: TASR - František Iván/ Facebook - Erik Kaliňák

Nezávislosť médií na Slovensku je v ohrození. S príchodom novej vlády sú zavádzané aj nové pravidlá. Tie sú voči mnohým médiám dosť neférové. Ako reakciu na tieto praktiky, v demokratickej krajine neprípustné, zorganizovali minulý týždeň študenti tichý proces proti cenzúre. Má vláda vôbec právo vyberať si s kým bude komunikovať a s kým nie?

„Strážne psy demokracie – to si človek predstaví nejakého vlčiaka, ale ja mám skôr pocit, že médiá sú také čivavky,“ povedala pred vyše polrokom na diskusii v Košiciach redaktorka Miriam Šramová, ktorá robieva priateľské rozhovory s politikmi Smeru, Hlasu, SNS a Republiky.

Podľa informácií Denníka N je spomínaná redaktorka asistentkou poslanca Ivana Ševčíka, ktorý sa do parlamentu dostal na kandidátke SNS.

Šramová na celé dianie reagovala tým, že zaujatosť z jej strany nevníma. Faktom však ostáva, že redaktorka je v parlamente jednou z obľúbených. Naproti tomu sú médiá, s ktorými vládni predstavitelia odmietajú komunikovať. Ba čo viac, nepúšťajú ich ani na ich oficiálne tlačové konferencie.

Súčasný premiér nedávno avizoval „kroky proti nepriateľským médiám“. Médiá, s ktorými vláda odmieta komunikovať sú TV Markíza, Denník N, SME a portál Aktuality. „Nech aspoň slúži ku cti týmto médiám, že sa otvorene hlásia k nenávisti a nepriateľstvu proti Smeru a tieto trendy s radosťou šíria. Dnes som rozhodol, že preveríme ich povolenie na vstup a prácu na úrade vlády. Teda právo vstupovať na úrad a otravovať nás s ich otvoreným nepriateľstvom. Do rozhodnutia budú nežalanými hosťami na úrade vlády,“ informoval Robert Fico. Otázkou však ostáva, či je v kompetenciách premiéra vôbec sa nad takýmto krokom čo i len zamýšľať. Súčasný premiér tak otvorene priznal, že bráni médiám k transparentným informáciám. Zatiaľ čo s jemu lichotivými novinármi si veselo šteboce.

Šramová nie je jediná. Viacerí predstavitelia alternatívnych médií sa dostali do politiky, či pre politikov priamo pracujú. Tieto skutočnosti ani neskrývajú. Sú provládni a propagandisticky orientovaní.

Sloboda médií deklarovaná európskym zákonom

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie