fbpx

Kandidáti prezidentských volieb v Turecku vyzvali voličov, aby prišli hlasovať

Reklama
KK10 Istanbul - Priaznivci tureckého prezidenta a prezidentského kandidáta Recepa Zayyipa Erdogana tancujú 23. mája 2023 v Istanbule. V Turecku sa koná v nede¾u 28. mája rozhodujúce druhé kolo prezidentských volieb. Prokurdská opozièná ¼udovodemokratická strana (HDP) bude v nadchádzajúcom druhom kole prezidentských volieb v Turecku aj naïalej podporova opozièného kandidáta Kemala Kilièdarogla, a to aj napriek jeho nadväzovaniu kontaktov s krajne pravicovými skupinami volièov. FOTO TASR/AP Supporters of Turkish President and People's Alliance's presidential candidate Recep Tayyip Erdogan dance as they give handouts to commuters in Istanbul, Turkey, Tuesday, May 23, 2023. Two opposing visions for Turkey’s future are on the ballot when voters return to the polls Sunday for a runoff presidential election, which will decide between an increasingly authoritarian incumbent President Recep Tayyip Erdogan and challenger Kemal Kilicdaroglu, who has pledged to restore democracy. (AP Photo/Francisco Seco) *** Local Caption *** prezidenský kandidát turecký prezident

Zdroj foto: TASR

V posledný deň kampane pred druhým kolom prezidentských volieb v Turecku sa úradujúci prezident Recep Tayyip Erdogan i jeho vyzývateľ Kemal Kiličdaroglu snažili v sobotu mobilizovať svojich priaznivcov, aby v nedeľu využili svoje práve a prišli voliť.

Ako informovala agentúra DPA, Erdogan na zhromaždení vo štvrti Beykoz v Istanbule vyzval svojich priaznivcov, aby prišli „hlasovať od skorého rána“ a presvedčili aj tých, ktorí nevolili v prvom kole volieb, aby prišli k volebným urnám.
V snahe zmobilizovať svoju konzervatívnu základňu Erdogan v sobotu vzdal hold svojmu popravenému predsedovi tureckej vlády Adnanovi Menderesovi, keď navštívil jeho mauzóleum v Istanbule. Menderes bol súdený a obesený rok po tom, ako armáda v roku 1960 uskutočnila prevrat s cieľom vrátiť Turecko na sekulárnejší kurz. Agentúra AFP pripomenula, že v roku 2016 aj Erdogan zažil pokus o puč proti svojej vláde vyznačujúcej sa prvkami islamizmu.

Kiličdaroglu sa so svojimi voličmi stretol v Ankare, odkiaľ vyzval „tých, ktorí milujú svoju vlasť“, aby v nedeľu „bránili volebné urny“, čo naznačuje obavy opozície z manipulácie výsledkov.
Kiličdaroglu stojí na čele nezvyčajne jednotnej opozičnej koalície združujúcej konzervatívcov, sekulárne strany a nacionalistov. Počas predvolebnej kampane sa zaviazal zvýšiť bezpečnosť, zmierniť pretrvávajúcu hospodársku krízu a poslať
milióny žiadateľov o azyl z Turecka do ich vlasti.

Erdogan, ktorého tábor získal 14. mája v parlamentných voľbách väčšinu v zákonodarnom zbore, pred voľbami sľúbil vyššie mzdy, zvýšenie investícií a konzervatívnejšiu sociálnu politiku.
Za favorita volieb je označovaný Erdogan, ktorý vedie krajinu už 20 rokov. V prvom kole bol rozdiel medzi Erdoganom na prvom mieste a v poradí druhým Kiličdaroglom 4,7 percentuálneho bodu. Najnovšie prieskumy verejnej mienky stále naznačujú v druhom kole volieb tesný súboj.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie