fbpx

Každý dôchodca si na Slovensku poriadne prilepší. Dostane vyše 600 eur, TOTO sú podmienky

Reklama
Zdroj: Pexels - Andrea Piacquadio/ Pixabay

Trinásty dôchodok vo výške 606 eur dostane každý starobný dôchodca, nezávisle od výšky ich dôchodku. Tento bonus bude vyplatený aj tým, ktorí nikdy nepracovali, uvádza bývalý minister práce Jozef Mihál.

Stačí platiť odvody jeden rok

Trinásty dôchodok je vyplácaný všetkým starobným, predčasným starobným, invalidným a ďalším dôchodcom, bez ohľadu na výšku dôchodku. Hlavným kritériom je, že dôchodca má priznaný dôchodok. V prípade starobných dôchodcov to znamená 606,30 eura, ktoré dostanú v decembri. Informoval portál Peniaze.

Na získanie starobného dôchodku musí občan mať aspoň 15 rokov dôchodkového poistenia. Tieto roky môžu zahŕňať obdobia, kedy za občana platil poistné štát, napríklad počas starostlivosti o dieťa, alebo náhradné doby spred roku 2004, ako je starostlivosť o dieťa, štúdium či evidencia na úrade práce. Ak občan pracoval v členských štátoch EÚ alebo v krajinách, s ktorými má Slovensko zmluvu o sociálnom zabezpečení, započítava sa mu aj doba z týchto krajín, ak má celkovo aspoň 15 rokov poistenia, z toho aspoň jeden rok na Slovensku.

Mihál ilustruje situáciu dvoma extrémnymi príkladmi. Prvým je žena, ktorá nikdy nepracovala a roky poistenia získala len počas štúdia, starostlivosti o deti a ako nezamestnaná. Jej dôchodok je 150 eur, no aj ona dostane v decembri vyše 600 eur.

Druhým príkladom je pán Žigmund, ktorý má na Slovensku dôchodok 95 eur, no roky pracoval v Nemecku a odtiaľ dostáva 1 500 eur mesačne. Aj on dostane „na Vianoce“ plnú sumu.

Trináste dôchodky v roku 2025

Mihál tiež predpovedá, že v roku 2025 by mali starobní dôchodcovia dostať bonus 677 eur a tí na predčasnom starobnom dôchodku až 770 eur. Mnohí dôchodcovia sa sťažujú, prečo poberatelia predčasných dôchodkov dostanú vyšší trinásty dôchodok ako tí na riadnych dôchodkoch. Tento rozdiel sa v roku 2025 zvýši približne na 90 eur.

„Je to preto, lebo takto vládnuca koalícia navrhla zákon a drvivá väčšina poslancov NRSR s tým bez väčších pripomienok súhlasila. Predčasné starobné dôchodky, vyplácané v súčasnosti v Slovenskej republike, sú v priemere o dosť vyššie, ako starobné dôchodky. Predčasné starobné dôchodky sú v súčasnosti v priemere vyššie ako riadne starobné dôchodky,“ vysvetľuje Mihál. Starodôchodcovia vo veku 70-90 rokov majú dôchodky, ktoré boli priznané dávno a po všetkých valorizáciách sú stále pomerne nízke, čo znižuje priemernú výšku starobných dôchodkov.

„A keďže na Slovensku je zdravého rozumu málo, odráža sa to potom aj na nelogicky nastavenej výške trinástych dôchodkov,“ uzatvára Mihál.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie