fbpx

Keď Slováci suplujú štát. Finančná zbierka na opravu neonatologického oddelenia dosiahla závratné číslo

Reklama
Fotografie zastareného vybavenia oddelenia (Zdroj: Donio)

Za zbierkou je primárka spomínaného oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach Vanda Chovanová. Do povedomia širšej verejnosti sa dostala v januári tohto roku, keď na sociálnej sieti upozornila na fotku ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas) v popradskej nemocnici.

Viac ako 23 ľudí zo sto, ktorí za posledné štyri týždne navštívili stránku zbierky na finančnú podporu rekonštrukcie oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny v Košiciach, na ňu aj prispelo, píše portál denníka SME. Ide o jeden z najvyšších konverzných pomerov pri zbierke, ktorá bola kedy uverejnená na fundraisingovej platforme Donio. Jej web sa zameriava na organizovanie zbierok.

Za zbierkou je primárka spomínaného oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach Vanda Chovanová. Primárke so zbierkou pomáhajú tri aktivistky – podnikateľka Milena Bobeková a jej dcéra finančná manažérka Simona a režisérka Zuzana Marianková.

Zbierkou sa snažia zohnať peniaze na rekonštrukciu oddelenia, ktoré bolo naposledy rekonštruované, aj to len čiastočne, pred dvadsiatimi rokmi. Treba v ňom vymeniť okná, cez ktoré zateká. Zrekonštruovať priestory pre matky s predčasne narodenými deťmi, ktoré do nemocnice prichádzajú z takmer celého východného Slovenska, niekedy aj na niekoľko mesiacov.

Oddelenie na to aj na vybavenie potrebuje pol milióna eur. Dnes, v piatok 5. júla, keď zbierka končí, je na účte necelých 320-tisíc eur.

Za úspechom košickej zbierky vidí manažérka Donia niekoľko faktorov. Prvým je, že jej predmetom je celospoločensky významná problematika. Tou sú zanedbané nemocnice, ktoré roky štát nerekonštruoval, a preto ho musia v tejto úlohe suplovať obyčajní ľudia.

„Téma zbierky bola mimoriadne jasná a silná, odkaz bol: nemocnica hnije a vláda si zvyšuje platy, boli sme si vedomé, že ľudia budú pobúrení,“ súhlasí s Malastovou jedna z organizátoriek zbierky Milena Bobeková. Organizátorom zbierky sa podľa Malastovej podarilo osloviť veľké množstvo ľudí. Vďačí za to najmä satirickej stránke Zomri, vraví manažérka. Táto stránka opakovane uverejnila posty s motívom zbierky.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie