fbpx

Levický okres sužuje africký mor ošípaných. Platí zákaz vstupu do lesov

Reklama
Ilustračná snímka. Zdroj: FREEPIK/vladimircech

V najväčšom okrese na Slovensku pribudli obce, kde ľudia nemôžu vstúpiť do lesa pod hrozbou vysokej pokuty. Dôvodom je rozširujúci sa africký mor ošípaných, informuje portál tvnoviny.sk.

Za porušenie zákazu hrozí pokuta 3300 eur. Na zozname sa ocitli ďalšie obce v okrese Levice, ktorý je rozlohou najväčší na Slovensku. Zákaz platí aj v Podlužanoch. V poľovnom revíri tam objavili uhynutého diviaka, u ktorého potvrdili mor.

„Tým, že ľudia chodia do lesa, by mohli stúpiť na výkaly zvierat alebo na samotné stopy po úhyne. Ani si to nevšimnú a týmto by sa mohla táto nákaza zavliecť do dediny,“ vysvetľuje starosta Podlužian Ivan Ferenci.

„Máme možno desiatich – pätnástich ľudí, ktorí doma chovajú ešte prasiatka, čiže aj z toho dôvodu si myslím, že tie opatrenia sú namieste. Nie je to nastálo, je to dočasné, treba vydržať a bude dobre,“ dopĺňa starosta Bátoviec Peter Burčo.

Adrián Várdai z pozemkového a lesného odboru na Okresnom úrade Levice podotýka, že „voľnočasové turistické aktivity širokej verejnosti musia ustúpiť pred rizikami vzniku hospodárskych a environmentálnych škôd“.

Obmedzenia majú docieliť aj to, aby sa zver neplašila a zbytočne nemigrovala. Od začiatku roka laboratórne testy potvrdili 96 prípadov afrického moru. Zákaz vstupu do lesa potrvá dovtedy, kým sa nákaza definitívne neprestane šíriť. Dovtedy sa však zoznam obcí s takýmto obmedzením môže ešte rozšíriť.

„Počet diviakov, ktoré sme za obdobie, odkedy tu máme africký mor ošípaných odlovili, sú závratné. Keby sme tak neurobili, situácia by bola katastrofálna. K otázke tlmenia hustoty diviačej zveri môžeme povedať len to, že poľovníci si svoje úlohy a povinnosti svedomito plnia,“ uviedol pre portál Štandard hovorca Slovenskej poľovníckej komory Alojz Kaššák.

Na Slovensku bol prvýkrát potvrdený africký mor ošípaných v júli 2019 v chove domácich ošípaných v Trebišovskom okrese. O niečo neskôr bola potvrdená a zverejnená aj prvá informácia o výskyte nákazy u diviaka uloveného v tom istom okrese.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie