Hrozno na obľúbený burčiak tento rok dozrelo skôr, a tak sa vo viniciach začínajú oberačky. Vinári už v týchto dňoch môžu stáčať prvý produkt sezóny, hoci zvyčajne prvý burčiak ochutnávali až v druhej polovici augusta, informuje rtvs.sk.
Kombajny už vyšli aj do viníc vo Veľkom Záluží, kde hrozno bežne zbierajú až na prelome augusta a septembra. „Prvá ide na spracovanie odroda vhodná práve na burčiaky a mladé vína,“ uviedol Roman Komárňanský, vinohradník vinárstva v Topoľčiankach.
„Iršai Oliver je odroda, ktorá rýchlo stráca kyseliny, takže jej zber v správnom termíne je veľmi dôležitý. Cukornatosť dosahuje vyše 18, kyseliny sú okolo šesť, šesť a pol, čo je ideálny čas,“ doplnil Komárňanský.
„Tento rok je to naozaj rekordne skoro, ide asi o prvú alebo druhú najskoršiu oberačku,“ povedal Samuel Waldner, zástupca vinárstva v Topoľčiankach.
Rýchlejšie dozretie hrozna podporilo slnečné a horúce počasie, takže na bežný termín dorobenia burčiakov, ktorý bol v minulosti zákonom stanovený na 15. august, už nie je potrebné čakať. „Budú kvalitné, veľmi dobré a voňavé, hrozno je naozaj pekne vyzreté, takže niet sa čoho obávať,“ zhodnotil Waldner. Ministerstvo pôdohospodárstva umožnilo uvádzať burčiaky na trh skôr ako výnimku, naposledy takáto situácia nastala pred šiestimi rokmi, v roku 2018.
„Vnímame klimatické zmeny, ktoré prinášajú teplejšie ročníky a výrazné rozdiely medzi nimi. Preto musíme aj my prispôsobovať čas začiatku zberu,“ povedala Jaroslava Kaňuchová, predsedníčka Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska.
Zmena klímy vplýva aj na samotné produkty z hrozna, najmä na víno. „Zlepšuje podmienky pre modré muštové odrody, určené na výrobu červených vín. Kvalitou sa tak čoraz viac približujeme vínam z Francúzska či Španielska,“ vysvetlil odborník zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity Jakub Mankovecký.
„Naopak, krajiny ako Taliansko, Francúzsko či Španielsko majú čoraz väčšie problémy s produkciou vína a pestovaním viniča, a hovorí sa, že v budúcnosti to už nebude vôbec možné. Perspektíva pre Slovensko je teda priaznivá,“ upozornila Kaňuchová.
Napriek tomu, že rozloha vinohradov klesá, a aktuálne dosahuje približne 12-tisíc hektárov, budúcnosť vinárstva na Slovensku vyzerá sľubne.